Öter’den Hükümete Hububat Alım Fiyat Çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zahireciler Başkanı Öter’den Hükümete Hububat Alım Fiyat Çağrısı

 

Kızıltepe zahireciler derneği başkanı Mehmet Şerif Öter, Hükümete hububat alım fiyatları için çağrısı.

 

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden biri olan Mardin Kızıltepe Hububat ticaret merkezi ve Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif Öter “2022 yılı hububat alım fiyatları açıklanmadan önce yazılı bir açıklamayla hükümete çağrıda bulundu.

 

2021 Yılı hububat alım fiyatlarının serbest piyasanın çok altında olduğu için üretici Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yerine çoğunlukla serbest piyasada satmayı tercih etti. 2021 yılında ülke üretimimiz son yılların en düşük düzeyinde olması ve Dünyada yaşanan belirsizlikler nedeniyle İhtiyaç duyulan buğdayı Hükümetimiz TMO kanalıyla yurt dışından Tonu 6-7 bin TL’ye buğday alarak ‘ekmek pahalanmasın diye tonu 2,65 TL’ye bazı fabrikalara verdi. Bu durumda ton başına 4- 4,5 TL zararı ülkenin hazinesinden karşılandı. Oysa yabancı çiftçilerin ürünü için hazinemizden sübvanse edilen bu rakamların yarısı çiftçimizin ürettiği yerli ve milli ürünün alımına verilseydi; Üreticimiz bir nebze olsa rahatlardı, dövizimizde dışarıya gitmezdi.

 

Dünyadaki gelişmeler, üreticinin, imalatçının ve tüketicinin durumu dikkate alınarak, hükümetimize buğday alım ve satım Önerimiz:

2022 Yılı buğday alım fiyatları belirlenirken başta çiftçinin girdi maliyetleri, İmalat sektörü ve tüketicinin alım durumunun yanı sıra, Rusya, Ukrayna savaşı, Hindistan gibi ülkelerin buğday ihracatını yasaklamış olması, Çin’in buğday ithalatında gümrükleri sıfırlamış olması kuraklığın etkisinin devam etmesi nedenleriyle buğday tüm dünya için stratejik ürün haline geldiği bu dönemde; Hükümetimiz tarafından açıklanacak olan 2022 yılı TMO Buğday alım fiyatları ton başına en az 7 bin TL. Tüketici ve imalat sanayi (Fabrikaları) korumak, spekülasyonların önüne geçmek adına da TMO’nun Yılsonu buğday satış fiyatını da ton başına 5 Bin TL açıklarsa bu süreçte dengeleme isabetli bir karar olacağını tavsiye ile hükümetimize çağrıda bulunduğunu ifade eden Öter “ Bu görüş ve talebimizi iki gün önce Mardin ilimizi ziyaret eden Tarım Bakan yardımcımız Sayın Ebubekir Gizligider’e daha detaylı bir şekilde gerekçeleriyle birlikte rapor halinde iletmek isterdim Lakin görüşme imkânımız olmadığı için kısaca yazılı bir basın açıklamasıyla konumumuz gereği sorumluluk biliyoruz “Dedi.