“Sağanak yağış altyapı yetersizliğini ortaya çıkardı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kavan: Mardin’de Sağanak yağış altyapı yetersizliğini ortaya çıkardı

Meteoroloji ve AFAD’ın turuncu kodla sağanak yağış uyarısı yaptığı Mardin’de yoğun yağışın etkisini göstermesiyle bazı ilçelerde altyapı yetersizliğinden ev ve iş yerlerini su bastı.

Dün gece yarısından itibaren başlayan yağış öğle saatlerinden sonra sağanak yağış şeklinde etkili oldu.

Bir taraftan tarım alanında yağmurun yağmasına sevinilirken bir taraftan da altyapı yetersizliğinden ev ve iş yerlerini su basarak halkın tepkisine neden oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından önceki gün bölge illerini turuncu kodla yaptığı uyarının ardından kent merkezinde ve ilçelerdeki cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Kızıltepe ilçesinde ve ilçeye bağlı bazı mahallelerde dereden taşan sular meydana kadar ulaştı. 

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan, sağanak yağışın etkili olmasıyla her yıl aynı manzara ve mağduriyetle karşılaşılan altyapı yetersizliğin düzletilmesi hususunda yetkililer çağrıda bulundu.

Kavan, “An itibariyle Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sağanak yağmur alt yapı yetersizliğini ortaya çıkardı. Birçok ev ve işyeri su altında kalması halkın tepkisine neden oldu. Aynı manzaraları geçen yılda görmüştük. Bu yılda aynı manzarayı görmemiz ve bunun tekrarlanması, sorunla ilgili bir adımın atılmadığını göstermektedir. Bu beyanatımız kalıcı bir çözüm için İlgili yetkililere çağrıdır.” ifadelerini kaydetti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD tarafından Mardin için kuvvetli yağış beklendiğinden sel ve su baskınlarına karşı tekrar uyarıda bulundu. (İLKHA)