Sancar Kızıltepe’de Esnaf Ziyaretinde Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sancar Kızıltepe’de Esnaf Ziyaretinde Bulundu

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin ziyareti kapsamında çeşitli proğramlara katılarak ziyaretlerde bulundu.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 3 günlük Mardin ziyareti kapsamında beraberindeki heyetle Mardin İl Binasında Halk Toplantısı, Kızıltepe’de buğday pazarı esnafı ziyareti, Türk ve Amak ailelerine taziye ziyaretleri ve Artuklu, Kızıltepe, Nusaybin ilçelerini ziyaret ederek vatandaş ve esnaf ziyaretlerinde bulundu.

 

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar Mardin’de esnaf ve halk ziyaretleri yapmak amacıyla geldiği memleketi Mardin’de HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ile Ebru Günay ile beraber İl yönetimini ziyaret etti. Sancar proğramının ikinci gününde Mardin il binasında düzenlenen Halk Toplantısına katıldıktan sonra eski Mardin’de esnaf ziyaretinde bulundu.  HDP eş genel başkanı Mithat Sancar Mardin ziyaretinin üçüncü gününde Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerini ziyaret etti. Kızıltepe ilçesinde Buğday Pazarı esnafını ziyaret eden Sancar, Buğday Pazarının bu bölgenin kalbinin attığı yer olduğunu belirterek, “Ekonomide özellikle tarım alanında en iyi en geniş teknoloji ile çalışan bir örgütlenmeye sahip çok değerli bir kuruluş. Burada olmak bizleri her zaman çok memnun etti, Sizlerle bir arada olmak çok sevindirici bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz.” Şeklinde konuşan Sancar Çiftçinin elektrik sorununa dikkat çekerek şunları söyledi.

“Sorunlar belli, Buğday Pazarına gelince konuşacağımız ilk mesele herhalde DEDAŞ’tır, elektriktir. Üretimde yaşanan büyük sıkıntıların nedenlerinden biridir. Çiftçinin önemli bir kısmı bu sene ekim yapmamış. Çünkü çiftçi elektrik parası çok yüksek üretim giderlerini karşılamıyor. Elektrik parası o kadar fazla ki o kadar çalışma boşa gidecek ve ürünlerin de geçime bir faydası olmayacak diyor. Burası Türkiye’nin tahıl ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor.

 

DEDAŞ, zaten önümüze gelen bir konu ve gündeme getirdiğimiz büyük bir sorun. Hububat üretiminin yüzde 20’sini karşılayan bir bölgede yaşanan bu sorun basit bir sorun olarak ele alınamaz. Gerçekten zulme dönüşmüş durumda. DEDAŞ’ın yaptıkları ve hükümetin tarım politikası Mardin bölgesinde özellikle Kızıltepe’de çok büyük mağduriyetler yaratıyor. Faturalarını ödeyemeyen çiftçiler artık tarımsal faaliyet yapamaz hale geldiler. DEDAŞ toplu cezalandırmaya gitmiştir. Birkaç çiftçinin faturayı ödememesinin karşılığını bütün köylere kesmiştir. Bazı kırsal kesimlerde, köylerde bütün elektriklerin kesildiği bir dönem başlamıştır. Yıllardır büyük bir mağduriyet ve eziyet haline gelen bir uygulamadır. Arkadaşlarımız soru önergeleri verdi, araştırma önergeleri verdi. Mehmet Şerif Başkan bizleri bilgilendirdi. Bizler de hükümetle, bakanlıklarla ve diğer yetkililerle görüşmeler yapmaya çalıştık, çözüm aradık. Maalesef bir çözüm bulunamadı. Zulüm devam ediyor.

 

Biz bunun basit bir elektrik faturası meselesi olmadığını biliyoruz. Bu bölge bilinçli bir şekilde mağdur ediliyor. Özellikle bu iktidarın ve bundan önce pek çok iktidarın bölgeye bakışında eşit yurttaş anlayışından uzak olmaları söz konusu. Eğer böyle olmasaydı bu sorunlar bu kadar kronik hale gelmezdi, bu kadar ağır tahribatlar doğmazdı. Buna rağmen çiftçimiz çalışkan ve üretim yapmaya çalışıyor. Sorunlar bununla da bitmiyor sulama konusunda da GAP meselesi var. Bugüne kadar çoktan sonuçlanması gerekirdi sulama programlarının ama bildiğimiz kadarıyla yüzde 40 civarında tamamlandı ve bölgenin hepsi sulama kanallarının devreye girmesini bekliyor. Sulu tarımı daha rahat yapmak istiyorlar.” İfadelerine yer verdi.

 

HDP Eş Genel Başkan ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar daha sonra Kızıltepe çarşı merkezine geçerek burada esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra Nusaybin ilçesine geçerek halk ziyaretinde bulundu. 

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin proğramında Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ile Ebru Günay ve İl ilçe yöneticileriyle birlikte geçtiğimiz günlerde yakınlarını kaybeden Ahmet Türk ve Amak ailesini ziyaret ederek baş sağlığı diledi.