Seçmen ikinci tur için Pazar günü tekrar sandık başına gidiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçmen 2. Tur için Pazar günü tekrar sandık başına gidiyor

14 Mayıs tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. dönem Milletvekili genel seçimlerinde Cumhurbaşkanının ilk turda seçilememesi nedeniyle seçmen Pazar günü tekrar sandık başına gidecek.

Türkiye’de seçmen 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 1. Tur Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1’i oranını seçime giren 4 adaydan herhangi birinin ulaşamaması nedeniyle 28 Mayıs Pazar günü 2. Tur da Cumhurbaşkanını seçmek için yeniden sandık başına gidecek.

14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin seçilme oranı olan yüzde 50+1’e ulaşamadığından ve seçilme yeterliliğini kazanamadığından dolayı daha önce belirlenen seçim takvimi gereğinde 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, birinci tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,52, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Oğan yüzde 5,17 ve seçimlerden çekilen Muharrem İnce yüzde 0,43 oy aldığını açıklamıştı.

Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek ikinci tur seçimlerinde son ikiye kalan Cumhurbaşkanı adayların oy pusulası sıralamasında Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci sırada, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise ikinci sırada yer alacak.

28 Mayıs Pazar günü 81 ilde oy verme işlemleri sabah saat 08.00’de başlayacak ve akşam saat 17.00’de sona erecek.