Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Hapis Cezası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Hapis Cezası

 

Sokağa çıkma yasağı başlanan 31 ilde yasağa uymayanlara 3 bin 186 liraya kadar para cezası, aşırı durumlarda 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 şehirde hafta sonu için ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ile ilgili yaptığı açıklamada, yasağı ihlal edenlere 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL’ye kadar para cezası uygulanacağını söyledi.

 

Mardin ilinin de arasında bulunduğu 31 şehirde hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağının pazardan itibaren devam edecek diye telaş etmenin söz konusu olmadığını belirterek, “Milletimizin telaşı var bunu da normal karşılıyorum ama bu telaşa gerek yok. Yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler” ifadelerini kullanan Bakan Soylu, “Pazar saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı bitecektir. Bu yasak salgının yayılmasını önleme için vatandaşlarımızın uyması gereken bir durum” ifadelerini kullandı.

 

“Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Para Ve Hapis Cezası”

İçişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere uygulanacak cezalar ile ilgili yapılan açıklamada, “Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması” ifadelerine yer verildi.

 

Hıfzıssıhha Kanunu ve İller İdaresi Kanunu’na göre 3bin 186 TL’ye kadar para cezası, aşırı durumlarda ise Türk Ceza Kanunu’nun 175. Maddesine göre uygulanacak ceza ise 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasını öngörüyor.