Tarihi Kasımiye’ye medresesi lalelerle donatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihi Kasımiye’ye medresesi lalelerle donatıldı

Mardin`de 700 yıllık bir tarihe sahip Kasımiye Medresesi`nin bahçesinin çiçeklerle süslenmesi renk cümbüşü oluşturdu, kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, tarihi mekânları yenileme ve güzelleştirme çalışmalarına bir yenisi ekledi.

Tarihi Kasımiye Medresesi’nde yapılan yenileme çalışması sona doğru geldi. Ağaçlandırma, oturma alanlarının yanı sıra ekilen rengârenk lalelerin açması ile tarihi medrese farklı bir havaya büründü. Burada ki alt yapı ve üst yapı düzenlenmesinin yanı sıra yeşillendirme çalışmalarıyla da vatandaşların zamanlarını geçirebilecekleri bir mekân olarak da dizayn ediliyor.

Tarihi medreseyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler gördükleri manzaraya hayran kalarak anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çektiriyor. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Tarihi Kasımiye Medresesi’nin yeni görünümü şehre ayrı bir hava kattığını söyledi.

Turizmin gözde şehri Mardin’de, tarihi mekânları yenileyerek Mardinli ve misafir olarak gelen vatandaşların hizmetine sunduklarını aktaran Yaman, şehirde artık güvenin sağlandığını vatandaşların mutlu ve güler yüzlü olduğunu vurguladı. “Tarihi mekanlar aslına uygun restore ediliyor” Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yaman, “Tarihi dokunun aslına uygun şekilde restore çalışmalarımız devam ediyor. Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında Kültür Sokağı’nı açtık. Şeyh Çabuk Camisi’nin bulunduğu sokağı da tarihi dokuya uygun hale getireceğiz.

Bunun yanında Hasan Ammar Çarşısı’nı da restorasyondan geçireceğiz. Misafirlerimiz tarafından en çok ziyaret edilen mekânların çevre düzenlemesini de başlattık. Bu kapsamda Kasımiye Medresesi çevre düzenlemesinde sona doğru geldik” diye konuştu.  “Kartpostal görüntüler ortaya çıktı” Tarihi Kasımiye Medresesi’ni daha cazip hale getirmek amacıyla başlattıkları çalışmaların meyve verdiğini aktaran Yaman, şöyle devam etti: “Tarihi medresenin bahçesinin bahçesine yüzlerce çeşitli ağaçlar ektik. Aileler ve dışardan gelen misafirlerimiz için vakitlerini geçirebilecekler oturma alanları yaptık. Binlerce mevsimsel çiçek ektik. Açan rengârenk laleler tarihi medreseye ayrı bir hava katarak kartpostallık görüntüler oluşturdu. Laleler tarihi medreseye ve şehre ayrı bir hava kattı. Buraya gelen vatandaşlarımız fotoğraflar çekerek anılarını ölümsüzleştiriyorlar.”