Taziyelerde Korona’ya karşı Kolonya uygulaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taziyelerde Korona’ya karşı Kolonya uygulaması

 

Korona Virusunun elden ele yayılmasının engelleyen tercihlerin başında olan kolonya taziyelerde de aranan dezenfekte tedbiri oldu.

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde taziyelere gelenlerin el sıkışmasıyla Corona Virus hastalığının bulaşmasını önlemek amacıyla masalara kolonya şişeleri kondu. Taziye evine gelenlere ellerini dezenfekte etsin diye kolonya ikramında bulunuluyor.

 

Coronavirüs ile mücadele konusunda Devletin aldığı tedbirlerin yanı sıra vatandaş da kendince tedbirler alma çabasını sürdürüyor. Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgesinde en kısası 3 gün süren ve binlerce kişinin katıldığı taziye ziyaretlerine ‘Covid-19’ virusu de engel olamayınca Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bazı taziye sahipleri başsağlığına gelenlerin kullanması için masalara kolonya şişeleri bırakmaya başladı.

Küresel bir salgın haline gelen Coronavirüse karşı alınan tedbirler arasında el yıkamadan sonra en yaygın olarak önerilen ve kullanılan Kolonya Kızıltepe ilçesinde taziye evlerinin dezenfekte tedbiri olarak yerini aldı. Aynı anda 300-500 kişinin ağırlandığı taziye evlerine taziye sahiplerine başsağlığına gelen ve gün boyu binleri bulan ziyaretçilerin el sıkışması sonucu Virus hastalığının elden ele bulaşmaması için bazı taziye sahipleri taziye evlerinde her masaya bir kolonya şişesi bırakmaya başladı.

 

Bu uygulamayla bir ilki başlatan bazı taziye sahipleri, gelen misafirlerin genelde akraba ve yakın dost olmaları münasebetiyle başsağlığı dilerken mutlaka el sıkışıp öpüştüğünü, taziye sahibi olarak el uzatanlara el uzatmamanın örf ve adetlere ters olduğundan bunun önüne geçmenin de zor olduğunu göz önünde bulundurarak hem ev halkının hemde taziyeye gelen misafirlerinin içlerinin de rahat etmesi amacıyla Mırra kahvesi ve Çay ikramının yanında kolonya ikramında bulunduklarını, ayrıca her misafirin istediği kadar kullanabilmesi için her masaya bir kolonya şişesi bıraktıklarını belirttiler

M.Halit Solhan-Kızıltepe Ekspres Haber