Toplumsal Mutabakat Derneğinde Şimşek güven tazeledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumsal Mutabakat Derneğinde Şimşek güven tazeledi

Toplumsal Mutabakat Derneği 2. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Genel kurula katılan tüm üyelerin oylarını alan Genel Başkan Mahmut Şimşek güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi.

2. Olağan Genel Kurullarını yeni taşındıkları genel merkez binasında yapan Toplumsal Mutabakat Derneği, genel başkan ve genel yönetim kurullarını oy birliği ile seçti. Mardinli iş insanı Bedrettin Karaboğa Genel başkan yardımcısı olarak yönetimde yer aldı.

Divan Başkanlığını Yaşar Aslan’ın yaptığı kongrede Rıdvan Ekinci, Gülten Çelik, Yaşar Aslan, Bedrettin Karaboğa ve Genel başkan Mahmut Şimşek söz alarak birer konuşma yaptılar.

ZAAFLARI YOK ETMEK İNSAN OLMANIN BİR GEREĞİDİR

GYK üyesi Yaşar Aslan: “Asgari müştereklerde birleşmek toplumun ortak değerlerini içerir. Bunlar genel olarak adalet, hukuk, özgürlük, inanç, kültür güvenlik, dayanışma ve yardımlaşma olarak bilinir.

İçinde yaşadığımız toplum, toplum olmaktan çok, topluluk ya da kalabalık görünümündedir.  Kalabalıkların birbiriyle ilişkilerini ise, önyargılar, çıkarlar, kin nefret, hile ve kaba kuvvet gibi zaaflar belirler. Zaafları asgariye indirmek, hatta tamamen yok etmek insan olmanın bir gereğidir.  İnsanımızın güncel sorunu ise, bu zaaflarının farkına varmaktan çok,  zaaflarında ısrar etme isteğidir.

Bu topluluğu yetiştiren, eğitim kurumlarının önemli bir bölümü, bilimsel kaliteden ve analitik düşünmekten uzak olduğu için topluluğumuz örgütlü topluma dönüşemiyor, gecikiyoruz. Bu nedenle sistem erdemli bireyler yetiştirmek yerine militan, holigan, haşhaşi, bireyleri yetiştiren bir sisteme dönüşmüştür. Bu inançlarla şekillenen bireylerin önceliği de elbette bilim, akıl ve vicdan değilde, daha çok özenti, tutku, haz ve hırsa dayalı bir yaşama biçimini dayatıyor.

Bu da toplumsal yozlaşma ve çürümeye yol açıyor. Bu yozlaşma ve çürümeden  kurtulmanın yolu, asgari müştereklerimizi çoğaltmak ve zaaflarımızı azaltmak lazım…

Bu yolun adı; toplumsal mutabakatı sağlama yoludur. Topluma bu yol açıldığında iyilikler artar, kötülükler de azalmış olur.

İyiliklerin bol, kötülüklerin yok olduğu bir dünya dileğiyle, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

TMD’nin dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, sanayici, iş insanı Bedrettin Karaboğa’da kongrenin en anlamlı konuşmasını yaptı.

KARABOĞADAN VAKIF ÖNERİSİ

TMD genel başkan yardımcısı Karaboğa konuşmasında,” Toplumsal mutabakat derneği kurulduğu günden beri düşüncede umut, demokratik ortama cesaret ama Barış’a ırgat olmaya çalışıyor. Sesimiz iyi çıkıyor. Allah için iyi şeyler söylüyoruz. İyi bir ekibimiz, iyi bir liderimiz, abimiz var. Güncel ve yerinde analizleriyle tutarlı bir Genel Başkanımız var. Tabii, bizim, hepimizin bu ülke için Allah için bir derdi var. Tüm arkadaşlarımız kendi çapında birer yetenektir. Ama bu yetmiyor. Ülkeye ve insanımıza hizmet için önce bizim sakin, olgun ve cesur olmamız lazım. Olaylara ve topluma dünya ölçeğinden bakmak gerekir. Buradaki arkadaşlarım bunu görüyor. Ben de görüyorum. Bu görüşümüzün toplumda taban bulması için sanki bir adım daha atmamız gerekir.

Vakıflaşmamız gerekir. Sayın Başkanımız, size pratik bu öneri benden… Teori ve bürokratik yolu açmayı da sizden bekliyoruz.  Siz, bizi yürüteceksiniz. Takdir edersiniz ki, ülkede dernekleşme, hatta partileşme enflasyonu var. Donanımlı, güncel sivil düşüncenin toplanma noktası için yeni projeler için Vakıf kurmak, vakıflaşmak iyi olur, diye biliyorum. Bunu Genel başkanımızdan ve siz üye arkadaşlarımızdan bekliyorum. Hepinize teşekkür ederim.“ dedi.

TOPLUMSAL MUTABAKATI SAĞLAMAK LAZIM

Genel başkan Mahmut Şimşek ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün bu kongrede değerli yol arkadaşlarımın satır başlarıyla yaptığı birbirinden değerli konuşmaları, benim için sivil düşünceyi geliştiren birer ders notu… Haklısınız… Zaman güncelleşme zamanı… Zaman, insanları sorunlarıyla değil, haklarıyla tanımak zamanı… Toplumsal mutabakat her aileye her gruba, her topluma ve her ülkeye lazım. Bunun için de öncellikle dayanışmayı gerektiren ve güncelleştiren Toplumsal Mutabakatı sağlamak lazım.

Karaboğa arkadaşımız çok haklı, sivil düşüncelerin dünyaya rahatça ve kolayca ulaştığı yerin adına vakıf diyorlar. Elbette bu tam donanımlı bir vakıf olmalı… Sayın Bedrettin başkanım zaman zaman aramızda konuştuğumuz bu konuyu seslendirdi. Çok iyi etti… Sağ olsun, var olsun. Vakıflaşmak… Bu önerilen yol, sivil örgütlenme yolu tam bizlere, biz Toplumsal Mutabakatçılara yakışır. Yeni ülkesel ve evrensel projelerimize, yeni yönetimimizle vakıflaşmayı da ele alacağımızı sizlere taahüd ediyorum. Yeni yerimiz, yeni yönetimimiz ve yeni adımlarımız hayırlı ve uğurlu olsun. Sağ olun, var olun…” dedi.

 

Yorumlar kapalı.