“Yangın Bölgesi ‘Afet Bölgesi’ ilan edilsin’’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Yangın Bölgesi ‘Afet Bölgesi’ ilan edilsin’’

DEM Parti Eş Genel Başkanları, yangının çıktığı bölgede ziyaretlerini sürdürerek, bölgenin “afet bölgesi” olması ilan edilmesi çağrısında bulundular.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi çıkan yangının rüzgarın etkisi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesine yayılmasının ardından çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı ve binlerce canlı telef oldu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Mardin Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Türk ve Eş Başkan Devrim Demir, DEM Parti Van, Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediye Eş Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında bulunduğu geniş bir kalabalık, Mazıdağı ilçesi Yücebağ (Kelekê) Mahallesinde kurulan taziyeyi ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinin ardından ailelere başsağlığında bulundular.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, şuanda yaşanan acının Maraş, Antakya’da yaşanan acı ve ihmal silsilesinin benzeri olduğunu vurgulayarak “ Ailelerimize, Kürt halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün burada acil yapılması gereken buranın Afet Bölgesi ilan edilmesi ve bu şekilde halkımızın mağduriyetinin giderilmesi birinci hedef olarak belirlenmelidir.” dedi. 

-“Halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz”

 Bu acının ancak toplumsal kenetlemeyle azaltılacağını kaydeden Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Bugün 55 bin dekarlık alanın yandığı, 23 bin alanında ekili alan olduğu belirtildi. Yine aynı raporlar da ve görgü tanıklarında valilik ya da resmi yetkililerin belirttiği gibi anız değil elektrik akımından kaynaklandığına dair iddialar var. Yargı bunları dinlemelidir. Hazırlanan raporların bilirkişi raporları önemlidir. Yargı bunu dikkate almalıdır. Bugün yiten 14 canın hakkı verilecek cezayla ailelerin yüreği bir nebze olsa soğutulur. DEM Parti olarak bizler hem hukuki, hem toplumsal dayanışma bakımından gücümüz yettiğince sizlerin yanında olacağız. Büyükşehir başta olmak üzere diğer belediyelerimizle çalışmalarını yürüttüler, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Toplumsal dayanışmayla bu acımızı dindireceğiz.”

Hatimoğulları son olarak ekolojik ve meslek örgütlerine çağrıda bulunarak bunun raporunun tutulması gerektiğini belirtti.

-“Afet bölgesi ilan edilsin”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yangına dair ciddi iddialar olduğuna dikkat çekerek, araştırılması gerektiğini belirtti.

Yangının DEDAŞ’ın eksiliğiyle çıktığına dair raporlandırma ve görgü tanıkları olduğunun altını çizen Bakırhan, “Sabotaj mı DEDAŞ ihmali mi bunun ivedilikle araştırılması gerekiyor. Halkımızın defalarca uyarmasına rağmen halen odun direkleri kullanan DEDAŞ bence buranın sorumlularındandır. Buranın bir an önce Afet bölgesi ilan edilmesi lazım. Burada zarar gören halkımızın da zararlarının tanzim edilmesi gerekiyor. Kırsalda iki canlı gördüğünde onlarca helikopter kalkıyor ama burada canlılar yanıyor ama kimse görmüyor. Bu meselenin iyi bilinmesi gerekiyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Bu halkın yaralarını saracağız” diye belirtti.  

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının da aralarında bulunduğu Heyet, yangının etkilediği köylerde temaslarını sürdürüyor. Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyelerinin aralarında bulunduğu belediyeler halkın yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor.