Yarım asırlık güvercin sevdasının kitabını yazdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yarım asırlık güvercin sevdasının kitabını yazdı

Kızıltepe ilçesinde yaşayan Refik Akay güvercin sevdasının kitabını yazarak ‘yediden yetmişe taklacı güvercin sevdası’ adında kitap çıkardı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Refik Akay, 7 yaşından beri taklacı güvercin besliyor.  Aynı zamanda Güvercin Severler Derneği Başkanı da olan Akay, “Yediden Yetmişe Taklacı Güvercin Sevdası” isminde güvercinlerin karakteristik önemini anlatan 470 sayfalık bir kitap çıkardı.

Kızıltepeli Refik Akay 7 yaşından beri tam bir güvercin sevdalısı olduğunu ve 56 yıldır taklacı güvercin yetiştirdiğini söyleyen Refik Akay, Kızıltepe’de kurduğu Güvercin Severler Derneğinde birçok güvercin severi de tek çatı altında toplamayı başardı. Güvercinlerin hayatında büyük yer kapladığını ve önem taşıdığı belirten Akay taklacı güvercinlerin genetik yapılarını ve karakteristik özelliklerini ele alan “Yediden Yetmişe Taklacı Güvercin Sevdası” isminde bir kitap çıkardı. Akay, kitabı çıkarırken Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof Dr. Türker Savaş’tan da teknik destek aldığını aktardı.

Güvercin Severler Derneğinde düzenlenen Akay’ın kitap tanıtım ve imza gününe çok sayıda güvercin sever katıldı.

Yarım asırlık güvercin tecrübesini kitaplaştırdı

Güvercin sevdasının babasından kalma olduğunu ifade eden Refik Akay, “Ben daha 7 yaşındayken babam tarafından evimizde güvercin besleniyordu. O vesileyle güvercinlerle ilişkim gelişmeye başladı” dedi.

Kitabının içeriğinden bahseden Akay, “Karakteristik özellikleri nedir bu kitabımda detaylı olarak anlattım. Bunun analizini yaptık. Tarihçesini yaptık, onun dışında teknik konulara değindim. Mesela çok rahat bir uçuş şekli varken bu güvercin kendini zora sokarak neden takla atar bunun genetik değişim ve gelişimini bu kitapta irdelemeye çalıştık. Dilimiz döndükçe anlatmak istedik” açıklamasına yer veren Akay kitabı hazırlarken uzman görüşüne de başvurduğunu belirterek: “Bu çalışmayı Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof Dr. Türker Savaş’a danıştık. Kendisine çalışmayı attım. Bilimsel yönden eksikliği var mı diye incelemesini istedim. Bu konuda profesör dostumuz gerekli incelemeyi yaptıktan sonra bize döndü. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bu kitapta kendisine özgü bir önsöz de var”

Güvercin Severler Derneği Başkanı, Güvercin sevdalısı Refik Akay, yayınladığı kitap ile gelecek kuşaklara güvercin hakkında bilgi aktarmış olduklarını da sözlerine ekledi.