Kaymakam Cıdıroğlu’nun Yaşlılar ve Çocuk Günü Mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaymakam Cıdıroğlu’dan Dünya Yaşlılar ve Dünya Çocuk Günü Mesajı

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ve Dünya Çocuk Günü dolayısıyla birer mesaj yayımladı. “Yaşlılarımıza hayatın her evresinde saygı ve hoşgörü göstermeliyiz” diyen Cıdıroğlu, “Çocukların mutlu olduğu bir dünya, tüm insanlığın mutlu olduğu bir dünya demektir.” açıklamarında bulunduğu mesajlarında şunları söyledi.

 

“Türk aile yapısında yaşlılarımız, tarihin her döneminde büyük saygı görmüş”

Yaşlılarımız geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi gören, kültürümüzü yarınlara taşımamızı sağlayan ve her zaman tecrübelerinden yararlandığımız değerli varlıklarımızdır. Türk aile yapısında yaşlılarımızın, tarihin her döneminde büyük saygı görmüş, ailenin bilge kişisi, varlığı bağlı olduğu ailenin birleştirici unsuru, koruyucusu ve önderi olduğunu unutmamalıyız. Toplum olarak, yaşlılarımıza hayatın her evresinde saygı ve hoşgörü göstermek, onlara olan vefa borcumuzu hayır dualarını alarak ödemek en önemli erdemlerdendir.

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak, yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır. Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak; kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.

Bizleri sabırla sevgiyle şefkatle bugünlere taşıyan, hayatımızın her aşamasında bizlere rehberlik eden tüm büyüklerimizin ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutluyor, yaşam sevinçlerinin hiç kaybolmadığı sağlıklı ve mutlu günler temenni ederek, sevgi ve saygılarımla ellerinden öpüyorum.

 

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu’nun Dünya Çocuk Günü Mesajı

Uluslararası Dünya Çocuk Günü fikri 1925 yılında Cenevre’de yapılan çocukların refahı için düzenlenen konferansta gündeme geldi. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Ülkemize ve insanlığa yararlı bireyler yetiştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Çocukların mutlu olduğu bir dünya, tüm insanlığın mutlu olduğu bir dünya demektir.

Çocuklar geleceğin yöneticisi, güvencesi ve yarınlarımızdır. Onları en iyi şekilde yetiştirerek geleceğe hazırlama sorumluluğumuzu yerine getirirken onlara sevgi ve barış dolu bir dünyayı miras bırakabilmek temennisiyle ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Günü’nü kutluyorum.