Mehmet Burhan Hedbi

Diş ve Akraba

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş ve Akraba

Ne bi wan dibe, ne bê wan dibe*

Peygamberimizin (s.a.s) “Ağız- diş sağlığına ve akraba ilişkilerine ne denli önem verdiğini ve özerinde büyük bir hassasiyetle durduğunu artık sağır sultan bile duymuştur.

Peki, bu iki ayrı gibi görünen konuları neden aynı başlıkta işlediğimi merak mı ediyorsunuz?

Buyrun. Ben “az” diyeceğim, siz “çok” anlayın…

Dişler insan için çok önemlidir. Zira beslenme kaynağı olan şeyleri diş ile çiğner ve öyle yutar. Çiğnenmeyen besinlerin fayda yerine zarar verdiği de görülmüştür. Hazımsızlık vesaire…

Hatta dişler akrabalarla öyle bir örtüşür ki rüyada görülen dişler akrabaya yorumlanır… Rüyada görülen diş, her ne kadar alimler tarafından çokça yorumlanmış olsa da kabul edilen görüşlerin kahır ekseriyeti; dişlerin akrabalara delalet ettiği yönündedir.

Hatta dişleri tasnif yapanlar bile olmuş. Şöyle ki: “Üst dişlerin baba tarafı akrabalarına, alt dişlerin anne tarafından akrabalara işaret ettiği” bile söylenmiştir. Bazı alimler, rüyada görülen dişlerde sorun olması, işaret edilen akrabaların başına gelebilecek talihsizliklere veya onlardan görülecek cefaya delalet edeceğine dair yorumlamışlar.

Çürük diş, kötü akraba…

Evet, geceleyin dişi ağrıyan biri; sabah olsa da çekip kurtulsam bu çürük dişten diye sabaha kadar sızlamasına rağmen biri kırsa o dişini, sorun olur dava olur, uzar gider belki de…

Çürük diş, kötü akraba…

Akrabalar da aynen öyledir. Onlarsız olmaz ama bir de çürüdüklerinde insana yaşattıkları keder, acı ve sızı dayanılmaz raddededir.

Örneğin; bu kadar kötü olan bir akrabanız başkası tarafından başına bir iş gelse tavrınız ne olacaktır!

Enteresan bir benzerliktir ki çürük dişinizi bile başkası kırarsa fıkhî boyutuyla diyet lazım gelir(1): Peygamber (s.a.s.) kırılan sağlam bir dişin diyeti olarak beş deve (bugünkü rayiç ile yaklaşık 500 milyon) ödenmesine karar vermişti. Yine kırılan çürük bir diş için belirlediği diyet ise üç deve (yaklaşık 300 milyon) idi. (2)

Gel de çık işin içinden…

Şimdi sizlere ağız ve diş sağlığına verdiğiniz önemin akraba ilişkilerine de vermeniz gerektiğini hatırlatır; çok önemli olan dişin, çürümüş olması halinde sahibine nasıl bir gece bahşedeceği düşüncesiyle sizleri baş başa bırakıyorum…

Diş, ağız ve akraba temizliğine dikkat etmeniz dileğiyle…

*- Ne onlarla olur, ne onlarsız…

1- https://dergi.diyanet.gov.tr/makaledetay.php?ID=16894

2- Ebû Dâvûd, Sünen Düzât, 18; Nesâl, Sünen, Kasâme, 44; Ibn-u Mâce, Sünen Diyât, 18.

M.Burhan Hedbi

25.07.2021

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir