Yeni kabinede Mardinli kaç bakan yer aldı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni kabinede Mardinli kaç bakan yer aldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni bakanlar kurulunda Mardin’den Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanı Vedat Işıkhan’ın yer alması memnuniyetle karşılandı.

Mardin’den Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanı Vedat Işıkhan’ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in daha önce Mardin’e şimdi ise Batman iline bağlı Gercüş ilçesinden olması dolayısıyla Mardinli olarak görülmesiyle birlikte yeni bakanlar kurulanda Mardinli 2 bakan yer almış oldu.

28. Dönem Milletvekilleri arasında yer aran Mardin Milletvekillerinin yanı sıra Mardinli olup başka illerden vekil seçilenler ile birlikte TBMM de 12 Mardinli vekil ile temsil edilmesinin ardından, yeni açıklanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde bakanlar kurulunda yer alan 18 bakandan ikisinin Mardinli olması da Mardin’de ve Mardinliler arasında büyük memnuniyete neden oldu.

Kabine de yer alan Vedat Işıkhan ve Mehmet Şimşek’in öz geçmişleri:

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT IŞIKHAN KİMDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Işıkhan, Mardin’in Artuklu ilçesinde 1966’da dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamlayan Işıkhan, lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük eğitimlerini Hacettepe Üniversitesi’nde sosyal hizmet alanında tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Işıkhan, Uluslararası Stres Yönetimi Uzmanları Konseyi tarafından stres yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı önemli araştırma, uygulama ve katkıları sebebiyle 2016’da Konsey Ödülüne layık görüldü.

Işıkhan, akademik yaşantısında çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği, işçi hakları, çocuk işçiliğiyle mücadele, sosyal politika, sosyal sorunlar, sosyal hizmet, sosyal güvenlik, sosyal yardımlar, dezavantajlı gruplar, endüstri ilişkileri, sendikalar, aktif yaşlanma, yaşlı bakım sigortası ve emeklilik sonrası sorunlar konularında uzmanlaştı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2012’de hayata geçirdiği Aile Sosyal Destek Programının (ASDEP) ilk saha çalışmasında Genel Koordinatör olarak görev yapan Işıkhan, 2015-2018 yıllarında AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığında akademik danışmanlık görevini yürüttü.

Bu süre zarfında “2023 Hedefler: Yaş(lı) Dostu Politikalar” ve “Milli İradenin Zaferi” adlı kitapların hazırlanmasında görev aldı.

8 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyeliğine ve 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevine atanan Işıkhan, bu görevi süresince Türkiye genelinde sosyal politika alanıyla ilgili saha çalışmaları, ilgili kurumların çalışmaları, illerin mevcut sosyal politika alanlarının gelişmesine yönelik yerinde incelemeler yaparak politika stratejileri geliştirdi.

Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “Yüzyılın Sosyal Politikaları” kitabın literatüre kazandırılmasına katkı verdi.

Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Fransızca ve Arapça bilen Işıkhan, evli ve 3 çocuk babası.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK KİMDİR?

Batman’da 1967 yılında doğan Şimşek, ilk ve orta öğrenimini Batman merkezde, liseyi ise Gercüş’te tamamladı. Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesinde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı. Ardından Türkiye, ABD ve İngiltere’de önde gelen finans kuruluşlarında çalışan Şimşek, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti’den Gaziantep Milletvekili seçildi.

Bu tarihten sonra kurulan 60. Hükümet’te Hazineden sorumlu Devlet Bakanı olan Şimşek, Mayıs 2009’da ilan edilen kabine değişikliğiyle Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. 64. Hükümet’te Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Şimşek, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan yeni hükümette de ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı görevini yürüttü.

İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babası.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yeni bakanlar kurulunda şu isimler yer aldı:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç

Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan

İçişleri Bakanı: Ali Yerlikaya

Milli Eğitim Bakanı: Yusuf Dinç

Milli Savunma Bakanı: Yaşar Güler

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy​

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kaçır

Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanı: Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdülkadir Uraloğlu.