AFAD, Mardin’i afet bölgesi ilan etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFAD, Mardin’i genel hayata etkili afet bölgesi ilan etti

AFAD’ın afet bölgesi ilan ettiği Mardin’de 59 binanın ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi nedeniyle Mardin il birlikte Bingöl, Kayseri, Tunceli, Niğde ve Batman da genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, 6.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle yaşanan yıkım ve can kayıpları üzerine, 11 ilin ve Sivas’ın Gürün ilçesi haricinde, depremden etkilenen Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman illerinin de genel hayata etkili afet bölgesi kabul edildiğini açıkladı.

Depremin hissedildiği Mardin’de ihbarları değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne bağlı ekipler, 59 binada ağır hasar tespit etti.

Mardin’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri Kızıltepe ilçesinde 30, Artuklu’da 22, Dargeçit 1, Derik 11, Mazıdağı 2,  Midyat 5, Nusaybin 1, Ömerli 1, Savur 1 ve Yeşilli’de 2 olmak üzere toplam 75 mahalle ile köyden yapılan ihbarlar değerlendirilip hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Mardin genelinde toplam 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan değerlemede 190 bina ve evin az hasarlı, 480 yapının ise hasarsız olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar kapsamında kent merkezi, ilçeler ve köylerde 59 yapı ise ağır hasarlı olarak değerlendirildi.