25 Yıllık kan davası barışla sonlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

25 Yıllık kan davası barışla sonlandı

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde 25 yıl önce iki aile arasında başlayan kan davası barış ile son buldu.

 

İlçeye bağlı Yaylım Mahallesinde ( Şefelor köyü ) akraba olan Songur aileleri arasında 25 yıl önce yaşanan anlaşmazlık sonucu başlayan kan davası Kanaat önderlerinin arabuluculuğu ile iki taraf adına Mehmet Şevket Songur ile Mustafa Songur el sıkışıp kucaklaşmasıyla barışla sonuçlandı.

Songur aileleri arasında 25 yıldır süren husumetin barışla sonuçlanması nedeniyle bir düğün salonunda düzenlenen barış yemeğine Kızıltepe Kaymakamı /Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, ilçe Müftüsü Masum Taşçı, protokol üyeleri, Din alimleri, kanaat önderleri, bölgenin ileri gelenleri ve iki aile mensupları katıldı.

Songur ailelerini bir araya getiren barış yemeğinde konuşan Kaymakam /Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam Barışa şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bugün hayırlı bir iş için buradayız. Böyle hayırlı işlerin olması bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Öncelikle bu hayıra vesile olanlara teşekkür ediyorum. Yunus Emre bir şiirinde diyor ki;  Gönül calapın tahtı, calab gönüle baktı, iki cihan bedbahtı, eğer gönül yıktın ise. Calap’dan kasıt Hz. Allah gönül Allah’ın evi. Allah’ın evini yıkmak gönlü yıkmakla eş değerdir. Gönlü yıkmak Allah’ın evini yıkmakla eş değerdir. Gönül yapmak ise bu birliği beraberliği sağlamak, küskünleri barıştırmak.

Hadiselerin neticesini güzelliğe neticelendirmek ise bir o kadar önemli bir o kadar kutsal bir vazifedir. Bu güzelliğin ortaya çıkmasında Songur ailelerine çok teşekkür ediyorum. Bu barışın sağlanmasında büyük emek sağlayan Dündar ailesine de çok teşekkür ediyorum. Duamız ve niyazımız şudur; inşallah bundan sonraki süreçte ilimiz, ilçemiz ve bölgemizde bu tarz üzücü hadiseler cereyan etmez. Var olan hadiseler de inşallah barışla sonuçlanır. Songur ailesine hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Sizi size Allaha emanet ediyorum” dedi.

Kızıltepe’nin ileri gelen ailelerinden biri olan Dündar ailesi adına arabuluculuk yapan ve husumetin barışla sonuçlanmasına vesile olan İş adamı Davut Dündar ise yaptığı açıklamada, “Tarafların barışması için iki yıldır uğraş verdiğini belirterek, “25 yıldır böyle bir olayları vardı. Biz de Dündar ailesi olarak barış için katılım sağladık. Rabbim barışı kısmet etti. Biz de uğraştık rabbim sonuçlandırdı. Yan yana geldiler, çok sevinçli ve heyecanlıyız. Rabbim Müslümanların arasına hiçbir zaman dargınlık sokmasın” diye konuştu.

Songur aileleri adına barışa el uzatan Mehmet Şevket Songur ile Mustafa Songur ise, bir daha böyle talihsiz bir olay ne kendi ailelerinde ne de bölge yaşanmamasını umduklarını ve temenni ettiklerini söylediler.

25 yıl önce 1997 yılında Hasenan Aşiretine mensup akraba olan iki Songur ailesi arasında Kızıltepe ilçesine bağlı Yaylım Mahallesinde ( Şefelor köyü ) yaşanan talihsiz olayda 5 kişi hayatını kaybetmiş 17 kişi ise yaralanmıştı.