3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı Düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı Düzenlendi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşlara yönelik program düzenlendi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün ortaklığında kentteki engelli vatandaşların moral ve motivasyonları yüksek tutmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

Artuklu Spor Salonunda düzenlenen etkinliğe Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Genel Sekreter Murat Süzen, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK ve siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve engelli bireyler katılım sağladı. 

Kızıltepe Engelli Tekerlekli Sandalye Basketbol gösteri maçı düzenledi. Sportif oyunlar, salon içinde oluşturulan farklı branşlarda gösteriler, toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Etkinlikte önceden tespit edilmiş engelli vatandaşlara akülü tekerlekli sandalye, hasta karyolası, manuel tekerlekli sandalye, çocuk manuel tekerlekli sandalye, tansiyon ölçme cihazı gibi araç ve gereç dağıtımı gerçekleştirdi.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, etkinlikte yaptığı konuşmada, 3 Aralık’ta değil her zaman engelli kardeşlerinin yüreğinde olduğunu belirtti.

Bugünün 3 Aralık’ta olmasını sebebinin sadece bir farkındalık oluşturmak olduğuna dikkat çeken Vali Demirtaş, ‘‘Her gün aklımızda olduğunuzu özellikle söylemek istiyorum. Kendimize güvenelim, geleceğimize yön veren bir düşünceye sahip olalım.’’ dedi.

Cumhurbaşkanının liderliğinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının engelli vatandaşlara yönelik çok ciddi katkı ve sosyal haklarında ciddi anlamda değişiklik yapıldığını söyleyen Vali Demirtaş, şöyle devam etti:

‘‘Türkiye’de yaklaşık olarak 8 milyonun üzerinde engelli var. Bunları aileleri ile birlikte sayarsak yaklaşık 35 milyon bir engelli ailesi var. Mardin’imiz de ise 16 bin 150 engelli var. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak engelli kardeşlerimizin hayat standartlarını iyileştirmek ve güzelleştirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimiz 7 gün 24 saat, en ufak bir sıkıntılarında bize ulaşabilirler. Hem sizin sevinçlerinizi paylaşmak istiyoruz hem de sıkıntı ve üzüntülerinizi paylaşmak istiyoruz. Bu konuda hiç kimsenin bir endişesi olmasın.’’

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, bir gün hatırlanıp diğer günlerde unutulan bireyler olmak istemediklerini aktararak engelli bireylerin tüketicilikten çıkarak üretici olma yolunda çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti.

Etkinlik, çeşitli ikram, müzik ve toplu fotoğraflarla son buldu.

Günay A. Halıcı

Vali Mahmut Demirtaş’ın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Mardin valisi / Büyükşehir belediye başkan vekili Mahmut Demirtaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda ise şunları söyledi;

3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992’den bu yana tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmakta ve engeli olan vatandaşlarımıza karşı sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatmaktadır. Engelli kardeşlerimize karşı duyarlılığımızın artmasını sağlayan bu anlamlı günde, vatandaşlarımızı tüm engelleri kaldırmaya davet ediyorum.

“İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” anlayışıyla hareket eden ve insanı “Yaratılmışların en şereflisi” olarak gören bir medeniyetin ve köklü bir geleneğin mensupları olarak bizler; engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz.

Devletimiz, engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için ulaşımdan eğitime, çalışma hayatından sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda birçok düzenlemeyi hayata geçirmiştir. Engelli bireylerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılarak toplumla bütünleşmeleri ve işgücüne katılmalarını sağlamak adına çok önemli adımlar atmıştır. Şüphesiz engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir.

Engelli vatandaşlarımızı hayatın her alanına dahil etmek, onları destekleyip teşvik etmek, ihtiyaç duydukları hizmetleri en etkili ve hızlı bir şekilde yapmak, onların sorunlarını çözmek, hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak, sosyal hayata katılımlarında onlara destek olmak hepimizin görevidir. Engelli kardeşlerimizin desteklenmeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, yaşama sevinçlerini yüksek tutarak hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm hemşehrilerimi engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya davet ediyor, engelli kardeşlerimize ve kıymetli ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.