4 Bin 800 Üniversite Öğrencisi Burs Alacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesinde ‘EU Scholarshıps For Perspectıve Students’ Projesi Uygulanacak

Mardin Artuklu Üniversitesinin yardımcı başvurucu olarak ekibinde yer aldığı ve ülkemizin farklı 10 Üniversitesi tarafından yürütülecek olan projeyle, AB Bursları kapsamında Avrupa Birliği tarafından 10 milyon Euro tutarında finansman sağlanacak.

MAÜ Uluslararası Projenin Yardımcı Başvurucusu

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi koordinasyonunda yürütülecek olan proje ekibinde Mardin Artuklu Üniversitesi ile birlikte İskenderun Teknik Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Harran Üniversitesi yardımcı başvurucu (co-applicant) olarak yer alıyor.

Türkiye Genel Koordinatörlüğünü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Taşdoğan’ın yapacağı projede Mardin Artuklu Üniversitesinden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Düşünceli ile  Savur Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Osman Kavak proje yürütücüsü olarak görev yapacak.

Projenin resmi imza töreni, AB Komisyon üyelerinin ve paydaş üniversite temsilcilerinin katılımı ile Ocak 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenecek.

4 Bin 800 Üniversite Öğrencisi Burs Alacak

34 ay sürmesi planlanan proje kapsamında lisans ve lisansüstü alanlarında olmak üzere toplam 4800 üniversite öğrencisi burs hakkı elde edecek. Projenin amaçları arasında özel gereksinimli ve dezavantajlı öğrencilere destek olmak, mülteciler ve yerel halklar arasında sosyal uyumu teşvik etmek, mültecileri yükseköğretime motive ederek beceriler kazandırmak bulunuyor.

Burs desteklerine ek olarak, ücretsiz şekilde açılacak profesyonel dil kursları aracılığı ile öğrencilere dil eğitimi ücretsiz sunulacak. Sosyal etkinlikler, seminerler, söyleşiler v.b. etkinlikler düzenlenecek, sürdürülebilir çalışma hayatı için fırsatlar sunulmuş olacak.

Rektör Özcoşar: Proje, Öğrencilerimizin Kişisel Gelişimine Katkı Sağlayacak

Mardin Artuklu Üniversitesinin Mardin’e ve bölgeye farklı alanlarda katkı yapacak bir vizyon ve misyonla yoluna devam ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 2023 yılında da Ahlak Bilgi Üretim anlayışıyla yerel/ulusal/uluslararası olmak üzere çok yönlü projelerini ve insan odaklı çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

‘EU Scholarshıps For Perspectıve Students’ Projesinin ülkemize, şehrimize ve üniversitemize yurt dışından kaynak aktarımını sağlayacağını, öğrencilerinin farklı alanlarda kişisel gelişimlerine katkı sunacağını sözlerine ekleyen Rektör, proje hazırlık ve yürütme sürecinde görev alan hocalara teşekkür etti.