5 Yıldır yapılması beklenen kütüphane alanı otopark oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de 5 yıldır yapılması beklenen kütüphane alanı ücretsiz otopark oldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2018 yılında yıkımı gerçekleştirilen Kızıltepe İlçe Halk Kütüphanesi aradan geçen 5 yıldan beridir yapılmayınca Kızıltepe Belediyesi bina yapılıncaya kadar alanı geçici olarak ücretsiz otoparka çevirdi.

Yeni kütüphane binası 2020 yatırım yılı programına alınmıştı

Kızıltepe eski Hastane Caddesi üzerinde bulunan Kızıltepe İlçe Halk Kütüphanesi yerine daha kapsamlı ve çağa uygun olarak yenisinin yapılması için 2017 yılında eski hükümet konağına taşınmasının ardından 2018  yılında da yıkımı gerçekleştirildi. Ancak yaklaşık 5 yıl boyunca alanda kütüphane adına herhangi bir çalışma yapılmadı. İlgili kurumlar ise yeni kütüphane binasının 2020 yatırım yılı programına alındığını vurgulasa da aradan geçen süre içinde herhangi bir çalışma başlatılmadı.

Kızıltepe Belediyesi de boş kalan alanda şehir içindeki trafik yoğunluğu ve park sorununu geçici de olsa rahatlatmak amacıyla kütüphane alanını geçici olarak ücretsiz otoparka çevirdi.

“Kütüphane ihalesi şubatta yapılacak”

Bugün Mardin’de görev yapan basın mensupları ile bir araya gelen AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, bir soru üzerine kütüphane ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “ Günün koşullarına uygun teknolojik donanımlı, çok amaçlı yapısıyla ve sosyal alanları ile her yaştan vatandaşımıza hitap etmesi planlanan kütüphanemizde, yalnızca okuma salonları değil, bilgisayar ve internet odaları ve konferans salonları oluşmakta olan kütüphane için Ocak ayında ihaleye çıkıldı ancak tek firmanın katıldığı ihalede rekabet şartları oluşmadığı için ihale Şubat 2023 tarihine ertelendi.” Açıklamasında bulundu.