Artuklu Üniversitesi Süryaniyat Çalışmalarında Bir İlki Gerçekleştiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesi Süryaniyat Çalışmalarında Türkiye’de Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan ve 4 yıllık lisans eğitimi veren Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde açılan ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı ile Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Artuklu Üniversitesi’nde bu alanda bir ilk daha Süryaniyat alanında açılacak Doktora programıyla gerçekleşiyor.

Süryaniyat Çalışmalarıyla Tanınan Ünlü Akademisyen Mardin Artuklu Üniversitesinde Göreve Başladı

Süryani Dili, Kültürü ve Edebiyatı alanında Türkiye’de ilk çalışmaları yapan Prof. Dr. Mehmet Çelik çalışmalarını artık Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde yürütecek.

Prof. Dr. Mehmet Çelik’in Mardin Artuklu Üniversitesi Süryani Dili ve Edebiyatı bölümünde göreve başlamasıyla birlikte lisans ve yüksek lisans alanlarında öğrenci yetiştiren bölümde doktora öğrencisi de yetiştirilmeye başlanacak.

Doktora programı açılmak üzere hazırlığı başlatılan doktora programı aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olacak.

Özcoşar: “Süryani Dili, Kültürü ve Edebiyatı Alanında Doktora Programı Başlıyor”

Bilimsel açıdan dünyada pek çok araştırmanın gerçekleştirildiği Süryaniyat konusunun ülkemizde bilimsel anlamda çalışmalara tam anlamıyla konu olmadığını söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu boşluğun Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde açılan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı ile doldurulmaya çalışıldığını söyledi.

Hem alana ilişkin bölgesel avantajını kullanmak hem de sorumluluk almak suretiyle oluşturulan bu alanlarda öğrencilere Süryani Dili, literatürü, kültürü ve tarihi gibi alanlarda ihtisas eğitimi verildiğini ifade eden Özcoşar, Süryani dili, kültürü, literatürü ve tarihi konularında bilgi sahibi, Süryani dili alanında uzman, disiplinlerarası çalışmalar yapabilen ve alana ilişkin yapacağı lisansüstü ihtisas ile beraber dünya çapında söz sahibi olabilecek geçerli bilimsel formasyona sahip donanımlı öğrenciler yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Süryaniyat çalışmalarıyla Tanınan Prof. Dr. Mehmet Çelik’in üniversitelerinde göreve başlamasının bölümde gerçekleştirilen birbirinden değerli çalışmalara katkı sunacağını söyleyen Özcoşar çok yakında bölümde doktora programını da başlatacaklarını belirterek bölümün kuruluşundan bu yana emek veren bütün hocalarına teşekkür etti.

Bölümün Akademik Kadrosu ve Öğrenci Yoğunluğu da Göz Dolduruyor

Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde iki Profesör Doktor ve iki Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere dört öğretim üyesi, iki öğretim görevlisi ve bir araştırma görevlisi bulunuyor.

Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümüne her yıl 20 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 5 farklı ülke uyruklu olmak üzere toplamda 25 kişilik öğrenci alınıyor. 2015 yılında eğitim hayatına başlayan Süryani Dili ve Edebiyatı bölümünde sistemde kayıtlı şu an 74 öğrenci bulunuyor.

Bölüm ilk mezunlarını 2019-2020 Akademik yılında verdi. Mezun olan öğrencilerin bir kısmı Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalında Tezli Yüksek Lisans öğrencileri olarak Mardin Artuklu Üniversitesinde halen eğitimlerine devam ediyor.

Bölümde Çok Yönlü Aktiviteler Düzenleniyor

Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde, düzenli olarak seminerler, paneller, kolokyumlar ve bilhassa alanında uzman akademisyenlerin bulunacağı konferanslar düzenlenmektedir. Aynı zamanda bölüm bünyesinde öğrenciler tarafından kurulan Süryani Dili ve Edebiyatı Topluluğu da öğrencilere yönelik çeşitli kültürel ve bilimsel aktiviteler gerçekleştiriyor.

Mardin Artuklu Üniversitesinin Süryaniyat Çalışmaları Türkiye’de Bilimsel Alanda Yeni Bir Saha Açtı

Lisans düzeyinde Süryani Dili ve Edebiyatı ve Yüksek Lisans düzeyinde Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bölümleri pek çok dil kursu, araştırma, tez çalışmaları ve projelerle Türkiye’de bilimsel alanda yeni bir saha açarak hem yurt içinde hem de yurt dışında dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2013 yılından bugüne Süryani Dili ve Edebiyatı bölüm başkanı Prof. Dr. Mehmet Sait Toprak ve Bölüm Hocaları Doç. Dr. Zafer Duygu, Dr. Öğr. Üyesi Kutlu Akalın danışmanlıklarında Süryaniyat alanında yaptırılan Yüksek Lisans tezleriyle, yine aynı şekilde devam etmekte olan tezlerle birlikte ulusal/uluslararası akademik sahaya katkılar sunmuş ve akademik tezler arasında yer almıştır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hazırlanan Bazı Tezler

“Mar Petyun Keldani Kilisesi Vesikalarında Diyarbakır Keldanileri”,  “Mor Aho Hagiyografisi ve Adına İnşa Edilen Dini Yapılar”, “Süryanilerde Güneş ve Ay Sembolizmi”, “Muşe Bar Kifo ve “İrade, Özgürlük ve Doğal Afetler” Adlı Eseri”, “İstanbul Episkoposu Timateos Pavlus’un Hatıratı”, “Dionysius Bar Salibi ve ‘Luqbal Yudoye’ adlı Eseri”, “Afrahat’ın İspatlarında Öteki Kavramı Özelinde Yahudilere ve Yahudiliğe Bakışı”,  “Süryani Kroniklerine Göre Bizans-Sasani Savaşlarının Mezopotamya’ya Etkisi: Nusaybin Örneği”, “Afrahat’ın Beşinci İspatı”, “Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü’nde Bulunan Süryanice El Yazmalarının Kataloglanması”, “819 Yılı Kroniği: Sunumu, Tercümesi, Tahlili” ve “Khuzistan Kroniği: Sunumu, Tercümesi, Tahlili”

Tezler Ulusal Akademik Çevrelere Önemli Katkılar Sunuyor

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Süryani Dili ve Edebiyatı bölümü ile Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı kapsamında hazırlanan tezlerin ulusal akademik çevrelere önemli katkılar sunduğunu belirten Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sait Toprak, Doktora programının açılmasıyla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini, Süryaniyat alanına önemli katkıları olan Prof. Dr. Mehmet Çelik’in bölümde göreve başlamasıyla birlikte Doktora düzeyinde program açılabileceğini ve Türkiye’de bu alanda önemli bir ilkin gerçekleşmiş olacağını ifade etti.