Bağcılara üzüm sıkma makinesi dağıtıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağcılara yüzde 85 hibe ile üzüm sıkma makinesi dağıtıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Ömerli İlçe Tarım Müdürlüğü ortaklığında, ilçedeki çiftçilere yüzde 85 hibe ile üzüm sıkma makinesi dağıtıldı.

Mardin genelinde bulunan yaklaşık 363.755 dekar üzüm bağlarının 65.000 dekarı Ömerli ilçesinde bulunmaktadır. Bu alanın 40.000 dekarında şıralık mezrone çeşidi üzüm yer almakta. Şıra çıkarma işleminde üzümünde sıkılması ilkel yöntemlerle, sağlıksız ortam ve yoğun iş gücü ve ayaklarla yapılmakta.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, GAP BKİ ve İlçe Tarım Müdürlüğü, sağlıklı ortamda şıra çıkarılarak iş gücünden tasarruf sağlanması amacıyla Ömerli Bağları İçin Hijyenik Üzüm Sıkma Makineleri Dağıtımı Projesi’nin hayata geçirdi.

1 milyon 105 bin liralık Projeye  GAP BKİ yüzde 25, Büyükşehir Belediyesi yüzde 60 hibe desteği sağlarken çiftçilerden yüzde 15 katkı payı alındı. 52 üzüm sıkma makinesi çiftçilere dağıtılırken 2 adedi ise İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığıyla ilçe genelinden gelen talepler doğrultusunda kullanılacak.

Proje kapsamında dağıtılan üzüm sıkma makineleri ile daha sağlıklı şıradan elde edilen pekmez, pekmezli sucuk, pestil v.b ürünler çiftçiler tarafından üretilecek. Ürün kalitesiyle birlikte pazar değeri artacak ürünler çiftçilere daha fazla kazandıracak.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, İlçe Kaymakamı Kerem Türker, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşların katılımlarıyla düzenlenen törende bağcılara üzüm sıkma makinesi dağıtımı gerçekleştirildi.