Büyükşehir Belediyesi: “İlaçlamada Başarılı Bir Yılı Geride Bıraktık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Büyükşehir Belediyesi: “İlaçlamada Başarılı Bir Yılı Geride Bıraktık”

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde mahalle, köy ve mezralarda ki bataklık alanları ile çöp konteynerlerinde, sivrisinek, karasinek ve haşerelere karşı mücadelede başarılı bir yılı geride bıraktı.

Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü, kent genelinde yaşayan vatandaşların huzurlu bir yıl geçirmeleri için ilaçlama hizmetlerini kimyasal ve biyolojik kontrol yöntemleri ile ilkbahar, yaz ve kış mevsimleri olmak üzere 3 dönemde yapmaktadır.

İlaçlama çalışmaları ilçe merkezlerinde her gün yapılırken kırsal mahallelerde ise 2-7 günlük aralıklarla yapılmaktadır. Bu kapsamda; 2.373 kırsal mahallede 2-7 günlük aralıklarla düzenli olarak, 1.909 köy ve mezrada 7 günlük aralıklarla düzenli olarak ilaçlanmıştır.

1.200 okul başta olmak üzere toplam 2223 resmi kurum ilaçlandı. Kent genelinde, 193.995 bin çöp konteynırlarında dezenfekte ve ilaçlama, 80.100 logar da ise kışlak kanal sisleme yapıldı. 42 bin 127 noktada sivrisinek ve 22 bin 425 noktada karasinek larva mücadelesi için gübrelik ve bataklık alan ilaçlandı.

İl genelindeki tüm ilçelerde camilerin morgları, hastane morgları, mezbahaneler, hayvan pazarı, çöp toplama rampası, çöp konteynerleri, cenaze nakil araçları ve toplu taşıma araçları ve tüm resmi kurumlarda mikroplara karşı haftalık periyodik olarak ilaçlama çalışması yapıldı.

Yıl içerisinde il genelinde muhtarlıklar, resmi kurumlar ile vatandaşlardan gelen 184 ilaçlama talebi eksiksiz yerine getirildi.

İlaçlama çalışmaları, doğal hayat, biyolojik ve ekolojik denge gözetilerek yapılmaktadır.