Çağın Vebası ‘Obezite’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇAĞIN VEBASI ‘OBEZİTE’

Özel Mardin Park Hastanesi doktorlarından Dahiliye/İç Hastalıkları Uz. Dr. Haydar Boynukara son yıllarda artan Obezite ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve stres gibi faktörler günümüzde obezite sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Boynukara şunları söyledi;

İdeal kiloda olmak, sağlıklı olmanın ön koşuludur. Obez olan ya da kilo fazlalığı olan bir kişinin sağlıklı olduğu söylenemez. Obezite(şişmanlık), birçok hastalığın sebebi ya da sonucu olabilir. Özellikle göbek çevresindeki kilo artışı sağlık açısından çok ciddi riskler taşımaktadır.

Obezite; başta şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, metabolik sendrom, guatr, mide ve barsak rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığın sebebi ya da sonucu olabilmektedir.

Özellikle hızlı bir şekilde kilo alan ya da istediği halde kilo veremeyen kişilerin dikkat etmesi gerekir, bu durum altta yatan herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Obezitenin tedavisi:

Öncelikle sebebine yönelik gerekli tetkik ve araştırma yapılmalıdır.

Altta yatan bir hastalık varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Örneğin tedavi gerektiren bir guatr hastalığınız varsa, guatrı tedavi etmeden istenilen düzeyde hiç bir şekilde kilo veremezsiniz. Ya da ciddi insülin direnci olan bir hastada insülin direnci devam ettikçe hastanın kilo vermesi zorlaşacaktır.

Eğer altta yatan bir sorun yoksa, öncelikli olarak yaşam tarzı değişiklikleri(diyet, egzersiz v.b) ile tedaviye başlanmalıdır.

Yaşam tarzı değişiklikleri ile istenilen düzeyde kilo verilemiyorsa doktor kontrolünde ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Unutmayalım ki ideal bir kilonuz varsa ideal bir sağlığınız vardır!