ÇEVDER: Mardin turistlere karşı hoşgörülü ve misafirperver olmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇEVDER: Mardin turistlere karşı hoşgörülü ve misafirperver olmalı

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği, “ Turizm sezonunun başlamasıyla beraber Mardin halkı olarak bize büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir” açıklamasında bulundu.

Esnafların Mardin’e gelen yerli- yabancı turistlere satacağı ürünlerde yüksek artışlar yapmayıp, onlara güler yüz göstermeleri gerektiğini ifade eden Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı (ÇEVDER) Aslan Başboğa yaptığı açıklamada şunları söyledi,

“Binlerce yıllık taş konakları, el işlemeleri, tarihi Kubbeleri, ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı tarihi kentimiz Mardin, Turizm sezonun başlamasıyla beraber Mardin halkı olarak bize düşen büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Gelen Misafirlerimizin kentimizde birer yabancı ve misafir olduklarını asla aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Esnaflarımızın onlara satacağı ürünlerinde yüksek artışlar yapmayıp, onlara güler yüz göstermelidirler.”Dedi.

ÇEVDER başkanı Başboğa, açıklamasında şu ana başlıkları öne çıkardı;

*Konaklamalarda en güzel hizmet ve temiz ortamlar yaratarak ağırlamalılar.

*Yayalarda, Araç seyrinde kendilerine birinci derecede öncelik vermeliyiz. Onları rahatsız edecek hal ve hareketlerden kaçınmalıyız.

*Hoşgörü ve misafirperver olmalıyız.

*Gelen misafirlerin evimize gelen bir misafirden farklı olmadığını unutmamalıyız. Her şey tarihi kentimiz Mardin için hep beraber elele göreve.