Çırak olarak başladığı kalaycılığa 75 yılını verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çırak olarak başladığı kalaycılığa 75 yılını verdi

Küçük yaşlarda başladığı kalaycılık mesleğini 75 yıldır devam ettiren Nezir Albak, ilerleyen yaşına rağmen mesleğinden kopamıyor.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan kalaycılığın son emektar ustaları arasında yer alan 85 yaşındaki Nezir Albak, mesleğini sürdürme mücadelesi veriyor.

Mardin’in Tarihi Bakırcılar Çarşı’sında 10 yaşında başladığı kalaycılığa 75 yılını veren Nezir Usta, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini yaşatmaya çalıştığını söyledi.

‘KALAYCILIĞA 10 YAŞINDA BAŞLADIM’

Kendini bilgi bileli kalaycılık yaptığını söyleyen Albak, “Ben bu çarşıya 9-10 yaşında iken geldim ve kalaycılığı öğrendim. Önce çırak olarak işe başladım, sonra usta oldum. 75 seneden beri de buradayım. Eskiden işler çok iyiydi, çünkü bakırdan başka bir kap yoktu. Tüm kaplar bakır olduğu için işimiz baya vardı. Şimdi ise işlerimiz baya durgunlaşmış. Bunun nedeni ise çelik kapların icat edilmesidir.” dedi.

‘20 YIL KÖYLERDE ÇALIŞARAK KAP KALAYLADIK’

Bakırcılar Çarşısı’nda eskiden 400 kişinin çalıştığını ve onlarca dükkânın olduğunu belirten Albak, şimdi ise kalaycılık yapan 3 dükkânın kaldığını söyledi. Sadece çarşıda çalışmadıklarını, köylere de gittiklerini kaydeden Albak, kendisinin 20 yıl köylerde çalıştığını belirtti. Köylerde baya kap kalayladık. Albak, “İş olmadığı için tüm dükkânlar kapandı. Şuan sadece 3 dükkân kalmış. Bizler de öldükten sonra mesleğimiz de ölecek. Görünen odur.” diye konuştu.