Çocuklar okul döneminde nasıl beslenmeli!

featured
Healthy school lunch box with sandwich and fresh vegetables
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okul dönemi başlamadan bu önerilere dikkat!

Uzun süren yaz tatilinin ardından okul hazırlıkları başladı. Aileler okul seçimi, okul alışverişi derken bir yandan da çocuklarının okul dönemi ile birlikte nasıl besleneceğini düşünüyor. Uzman Diyetisyen Yeşim Nurdan Özkorucuklu çocuklar için gün içinde enerji gereksinimlerini karşılayabilecek, aktivitelerini kısıtlamayacak aynı zamanda gereksinimlerinden çok fazla olarak onları aşırı yağlanma ve kilo almaya sevk etmeyecek şekilde menüler hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Eylül ayıyla birlikte okul rutini başlıyor. Özellikle bu dönem aileler ve çocukları için yaz tatilinin ardından yeni bir düzen demek. Aileler hem bu yeni düzene çocuklarını ve kendilerini hazırlamaya çalışırken bir yandan da çocuklarının beslenmelerini düşünüyorlar. Çocuklar günlerinin büyük çoğunluğunu okulda geçiriyorlar. Uzun süreli açlığın vermiş olduğu yorgunluk, halsizlik, derslerde dikkat eksikliğine neden olabiliyor. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Yeşim Nurdan Özkorucuklu, besin çeşitliliğini sağlamak, sağlıklı vücut ağırlığını korumak, makro besin öğelerinin (karbonhidrat, protein, yağ) dengeli dağılımı, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması için şeker ve şekerli gıdaların sınırlandırılacak şekilde sağlıklı beslenme çantaları oluşturulabileceğini vurguluyor. Uzman Diyetisyen Yeşim Nurdan Özkorucuklu’dan çocukların beslenme çantası için şu önerilerde bulunuyor:

  • Haşlanmış kuru baklagiller ve mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salata + 1 dilim ekmek
  • 1 simit arasına kaşar/beyaz peynir, domates
  • Tam tahıllı sandviç (içine ton balığı, hindi füme, beyaz peynir seçenekleri konulabilir) + 1 kutu ayran
  • Tam tahıllı tost + 1 kutu süt

Ara öğün seçenekleri olarak;

  • Evde yaptığınız havuçlu/portakallı kek + 1 kutu süt
  • 1 porsiyon kuruyemiş + 1 porsiyon meyve
  • 1 porsiyon meyve + 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

Paketli gıdalar çocuklarda tat algısını köreltiyor

Çocukların paketli gıdaları çok fazla tüketmesi sonucu doğal olan gıdalara tat algılarının köreldiğini belirten Özkorucuklu; “Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalara alışan çocuklar ilk etapta saf gıdalardan çok hoşlanmayabilirler. Zamanla bu gıdaların tüketimini azaltarak damak zevklerini değiştirebilir, tat algılarını arttırabilirsiniz. Bu nedenle çocuklarınızı kantinden protein/kuruyemiş barlar, süt, ayran, kefir, yoğurt, sade çubuk kraker, grisini, galeta, kuruyemiş, tost ve simit gibi seçenekleri tüketmesi için teşvik edebilirsiniz” diyor.

Besine alışması önemli

Besinlerin kendine özgü tatlarına göre sunulmasını belirten Uzman Diyetisyen Yeşim Nurdan Özkorucuklu; “Çocuk besini tanıyabileceği şekilde gördüğünde ve besin elleri ile yiyebileceği şekilde olduğunda daha çok sevecektir. Çocuğun bir besine alışmasını sağlamak için yaklaşık 11 kez o besinin önüne sunulması gerekebilir. Bu nedenle aile çocuğun sevmediği yemekleri sofraya koyarak onun görmesini ve öğrenmesini sağlayabilir. Böylece çocuk ileri yaşlarda bu yemekleri severek tüketecektir. İştahsız çocuğa besinler ve yemekler farklı sunumlarla (süslenerek, farklı renk ve desende tabaklarla vb.) verilebilir. Öğünlerde hazırlanan besinler, çocuğa iki seçenek şeklinde sunularak çocuğun tercih yapması sağlanabilir. Sadece ev ortamında sabah erkenden kalkmasını gerektirecek şekilde değil, okulda arkadaşları ile birlikte yemesi için de pratik kahvaltılar hazırlanabilir” diyor.

Çocukların kahvaltıda sevebileceği basit birkaç tarif…

Omlet Tost

1 adet yumurta

2 dilim ince tam buğday ekmek

1 dilim hindi füme

Lavaş Dürüm

Tam tahıllı lavaş

Labne

Hindi füme

Kurutulmuş domates

İstenilen mevsim sebzeleri

Yulaf Krep

1 yumurta

1 su bardağı süt

3 yemek yulaf unu

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı bal

Smoothie

1 adet muz

1 tatlı kaşığı tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesi

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı bal

2 tatlı kaşığı yulaf unu

Editöre Not: Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Şubat 2016’dan bu yana, 10 bin 200 metrekare kapalı alana sahip, 8 katlı modern binasında hizmet veriyor. Moodist, 75 yatak kapasitesi, suit ve konforlu hasta odaları, erişkin ve çocuk poliklinikleri, bağımlılık, kadın ruh sağlığı, acil psikiyatri bölümleri ve tüm psikolojik tanı testleriyle ruh sağlığına yönelik bilim ve teknolojinin gerektirdiği koşulları sağlayan, insan odaklı, tam teşekküllü özel bir psikiyatri hastanesidir. Moodist’in akademik kimliğe sahip profesör, uzman hekim ve psikologlardan oluşan tedavi kadrosunda ayrıca; anestezi, iç hastalıkları, nöroloji uzmanı, diyetisyen ve tecrübeli sağlık personeli de bulunuyor.

Günay A. Halıcı