Engellilere Trafik Eğitimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engellilere Trafik Eğitimi

Kızıltepe Kaymakamlığı SODES Engelsiz Yaşam Atölyesinde kurs gören dezavantajlı bireylere Trafik haftası nedeniyle Trafik eğitim semineri verildi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde  Engelsiz Yaşam Atölyesinde gerçekleştirilen Trafik eğitimi Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliği tarafından verildi. Engelli kursiyerler şoförlerden yol ve kaldırımları işgal etmemelerini istedi.

Kızıltepe Engeliler yardımlaşma ve dayanışma derneğinin proje ortağı olduğu Kızıltepe Kaymakamlığı SODES Engelsiz Yaşam Atölyesinde kurs gören Engeli bireylere yönelik gerçekleştirilen ve trafik sorunları ile ilgili Temel genel sorunların değerlendirildiği bilgilendirme ve eğitim proğramına yaklaşık olarak 30 engeli kursiyer katıldı. 2 saat süren eğitimde başlıca trafik sorunları ve ilçede ki ulaşım güçlüğü üzerinde duruldu.

Proje ortağı Kızıltepe Engeliler yardımlaşma ve dayanışma derneği başkanı Türkan Yılmaz Trafik haftası nedeniyle verilen eğitim ile ilgili yaptığı açıklamada, “ 8 senedir dernek başkanlık görevini yapmaktayım. Bizim amacımız engeli arkadaşlarımızın sıkıntılarını dinlemek onlara yardımcı olmak için buradayız. Özelikle şehir içi araçlarında güçlük çekilmektedir. Akülü araç olan arkadaşlarımız yolda park edilmiş araçlar yüzünden sıkıntı çekiyorlar.” şeklinde konuşurken Engelli kursiyerler ise Görevli polislerin kendilerine Trafik kuraları ve trafik levhalarını tarif ettiklerini belirterek kendilerine teşekkür ettiler. Şehir içi ulaşımda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren engelli kursiyerler, “ Lütfen Şoför arkadaşlar dikkatli olsun bizlere yardımcı olsunlar, önceliği engeli vatandaşlara versinler Araç sürücüleri arabalarını kaldırımlarda park etmesinler. Biraz duyarlı olsunlar diyerek, ‘ Bizler kendi engellerimizden çok insanların hayatımıza, önümüze çıkarttıkları engellerden zorlanıyoruz.’ Şeklinde Talep ve uyarılarda bulundular.

Büro yönetimi sekreterliği, Bilgisayar programcılığı, Gümüş telkari, işaret dili ve okuma yazma kurslarında yaklaşık 70 engelli vatandaşa kurs verdiklerini belirten Kızıltepe Kaymakamlığı SODES Engelsiz Yaşam Atölyesi proje idari destek personeli Bahar Yıldız’da, proje kapsamında 1 yıl içerisinde 150 dezavantajlı bireye ulaşıp açtıkları kurslar sayesinde hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirterek, Kurslarına katılan engelli vatandaşların en çok yaşadıkları sıkıntı olarak engelli pasolarının olmasına rağmen toplu taşıma araçların alınan ücretten yakındıklarını, Sarı bant uygulaması olmayışı, Işık sisteminin kötü oluşu ve kavşakların tehlike arz ettiğini dile getirdiklerini söyledi. Yıldız ayrıca “Kızıltepe Toplum Destekli Polis Arkadaşlarımıza Vermiş Oldukları faydalı Bilgilerden Dolayı Teşekkür Ederiz.” Şeklinde konuştu.