Erdoğan Yeni Tedbirleri Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan Yeni Tedbirleri Açıkladı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Coronavirüs ile mücadele kapsamında yeni kuralları açıkladı. Yeni yasak ve uygulamalar bu gece yarısından itibaren başlayacak.

 

Dünyayı etkisi altına alan ve hızlı bir şekilde yayılan yeni nesil Coronavirüa Covid-19 un Türkiye’de etkisinin en aza indirilmesi için daha önce alınana kararlara yenileri eklendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan kararları canlı yayında kamuoyuna açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada, Daha önce Uçak ve otobüslere getirilen izin belgeli seyahat yasağı ve 65 yaş altı ve kronik rahatsızlığı bulunanan vatandaşların sokağa çıkma yasağının ardından, başta büyükşehirler olmak üzere araç giriş-çıkış yasağı, 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı, Pazar yerleri, market ve toplu alanlarda maske takma ve üç adım sosyal mesafe zorunluluğu getirildiğini söyledi.

 

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulunun toplantısı sonrasında Coronavirüs salgınına ilişkin yeni alınan tedbir paketi açıkladı. Bu gece itibarıyla 30 büyükşehir ve Akciğer hastalığının yüksek olduğu Zonguldak’ın araç giriş ve çıkışlarına kapatıldığını ve bu şehirlere zorunlu olmadıkça 15 gün süreyle giriş yapılmayacağını ve gerekirse bu süreyi uzatacaklarını belirterek, Gıda, ilaç, temizlik malzemesi gibi maddelerle, genelgeyle belirtilen sektörlerin lojistik araçları, yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişlerinin devam edeceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında değindiği satırbaşların şöyle,

“-Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.

-Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak. 3 adım sosyal mesafe kuralına uyulacak.

-Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.

-Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.

-İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

-Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz.

-Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır

-Ülkemizde hayatı ne zaman normale döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir.

-Kurallara ne kadar iyi riayet edersek salgının seyrini o derece kontrol altına alır, tehdidi ortadan kaldırabiliriz.”