Soylu, Kızıltepe’de “Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı”na Katıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Soylu, Kızıltepe’de Düzenlenen “Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı”na Katıldı

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 292 ilçe de eş zamanlı yapılan Uyuşturucu ile Mücadele Toplantılarının Kızıltepe ilçesinde düzenlenen toplantısına katılarak çalışmaları değerlendirdi. Toplantıda “Çocuklarımızı, kuzularımızı Dicle’nin, Fırat’ın, Kızılırmak’ın kuzularını uyuşturucu çakalına kaptırmayalım. Şeklinde konuşan Bakan Soylu, PKK’nın büyük bir uyuşturucu örgütü olduğunu unutmamak gerektiğine dikkat çekerek, “Ne terör ne uyuşturucu bu ülkenin hiçbir evladının kaderi olamaz.” Dedi.

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde, Türkiye’de ki 922 ilçe kaymakamlığında düzenlenen “Uyuşturucu ile Mücadele Toplantılarıyla eş zamanlı düzenlenen toplantıya katılmak üzere ilçeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Havalimanında Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam ve Protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren Bakan Soylu, 2019 yılının yakın dönemin en başarılı yılı olduğunu belirterek, “Ne terör ne uyuşturucu bu ülkenin hiçbir evladının kaderi olamaz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kızıltepe Kaymakamlığında, Uyuşturucuyla mücadele kapsamında 922 ilçede eş zamanlı olarak kaymakamlar başkanlığında düzenlenen ‘Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nda konuştu.

Bakan Soylu, “Günümüzde kimya geliştikçe, özellikle sentetik uyuşturucu alanında yeni ve daha güçlü zehirler imal ediyorlar.” dedi. Soylu, uyuşturucunun terörün ve hatta kaçak göçün en önemli finans ayağı olduğuna dikkat çekerek, bu meselede sınırların dışında ama doğrudan yönelen bir arz baskısıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

 

“PKK’nin ana gelir kaynağı uyuşturucu ticaretidir”

Bir yandan Afganistan’da afyon üretimi öte taraftan Avrupa’da sentetik uyuşturucu imalatının aynı hızla devam ettiğini kaydeden Soylu, özellikle PKK ve DEAŞ’ın da uyuşturucunun ticaretinin lojistiğini yaptığını ifade etti.

Özellikle PKK’nin ana gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu anlatan Soylu, şunu söyledi:

Herkes zaten biliyor. Avrupa uyuşturucu pazarının tamamı PKK’nin elinde ve bunu geçen yıl ilk kez kendi raporlarında açıkça ifade ettiler. ABD daha 2009 ve 2011 yıllarında iki ayrı kararla PKK yöneticileri Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan’ı uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan etmiştir. Dolayısıyla karşımızda küresel bir tehdit olarak sürekli büyüyen, terör örgütlerinin ana geçim kaynağı olan ve tıpkı terör gibi doğrudan evlatlarımızı, çocuklarımızı, geleceğimizi hedef alan bir meseleyle karşı karşıyayız. Bu mücadelede 2019 yılı, yakın dönemin en başarılı yılı olmuştur. Uyuşturucu bağlantılı ölümler, 2013’te 232 seviyesinden hızlı bir yükselişle 2016’da 924, 2017’de 941 olmuştu. Sayın Cumhurbaşkanımızın doğrudan talimatlarıyla konuya hassasiyetle eğildik ve bu rakam 2018’de 657’ye indi.

 

Madde bağlantılı ölümler

Dünyada milyon kişi başına madde bağlantılı ölümlerin 35, Avrupa’da 23, ABD’de 329, Türkiye’de ise 2018’de 11,4, 2019’da 4,6 kişi olduğunu ifade eden Soylu, bu sonucu hem üretilen uyuşturucunun ülkeye girişinin engellenmesiyle, büyük operasyonlarla ve yüksek miktarlı uyuşturucu yakalamalarıyla hem de sokak satıcılarına uyguladıkları baskıyla elde ettiklerini vurguladı.

 

“2019’da 42 milyon kök kenevir ele geçirildi”

Geçen yıl 148 bin 527 operasyon düzenlendiğini anımsatan Soylu, operasyonlarda 219 bin kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 23 bin 619’un tutuklandığını dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti:

2019 yılında 64 ton esrar, 7 milyon ectasy, 11 milyon captagon, 42 milyon kök kenevir ele geçirdik. Pek çok madde başlığında yakalamalar gerçekleştiriyoruz ama üç başlıkta ciddi artış var. Birincisi skunk maddesi, 2018’de 10 bin 862 kilogramdı. 2019’da 24 bin 242 kilogram yakalandı. Aynı şekilde metamfetamin, önceki yıl 478 kilogramdı, 2019’da 1006 kilogram oldu ki bu madde için çok büyük bir rakamdır, çünkü bu bir hammaddedir. Kök kenevirde ciddi bir artış görülmüştür. 2018’de 10 milyon, 2019’da 42.2 milyon kök kenevir ele geçirildi. Bu üç madde, bu yıl da takibimizde olacaktır çünkü hem ciddi bir artış var hem de etkileri açısından önemli maddelerdir. Uyuşturucuyla mücadelemizde 2019’un bir önemli özelliği de hem uluslararası hem de büyük operasyonların çokça gerçekleştirildiği bir yıl olmasıdır. 2019’un hemen başında, ocak ayında Yunanistan’ın Pire Limanında Yunan polisiyle yapılan ortak operasyonda 4,5 milyon captagon, emniyet, jandarma, sahil güvenlik teşkilatlarımızın Libya açıklarında gerçekleştirdiği ortak operasyonda, 4 ton 182 kilogram, İtalya ve İspanya güvenlik birimleriyle paylaştığımız bir istihbarat sayesinde Akdeniz’de 12.4 ton esrar ele geçirildi.

 

“2019 yılı rekorlar yılı oldu”

Ülke içerisinde ele geçirilen uyuşturucu miktarı bakımından 2019 yılının rekorlar yılı olduğunu vurgulayan Soylu, Erzincan’da bir TIR’da yapılan aramada, bin 271 kilogram eroin, Erzurum’da bir araçta bin 535 kilogram, İstanbul’da bir evde 850 kilogram eroin, Edirne’de bin 301 kilogram skunk, Balıkesir’de bin 982 kilogram skunk, Lice’de 5.4 milyon kök kenevir ve Muğla Milas’ta 1.5 ton skunk ele geçirildiğini hatırlattı.

 

“Yeni güvenlik konseptimiz uyuşturucu ile mücadeledir”

Uyuşturucu ile mücadelenin 15 Temmuz’dan sonra ortaya koydukları yeni güvenlik konsepti olduğunu, bunu böyle algıladıklarını aktaran Soylu, kesinlikle gelişigüzel değil, stratejik adımlar ve hedefler belirleyerek, saha araştırmaları yaparak, geçmişin tecrübelerini devletin gücüyle ve modern mücadele yöntemleriyle birleştirerek bir başarı hikâyesi gerçekleştirdiklerine işaret etti.

 

“2020 hedefi anne-babaları bilinçlendirmek”

Yaptıkları çalışmaların takibine ağırlık verdiklerini, vali ve kaymakamların başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantılarında uyuşturucu konusunun ayrı bir başlık olarak her toplantıda ele alınmasının karara bağlandığını belirten Soylu, yereldeki idari birimlerin sürekli olarak sahayı gözetlediğini, çalışmaları takip ettiğini, buna göre tedbirlerini planladığını söyledi.

2020 hedefinin aileleri, anne babaları bu konuda bilinçlendirmek olduğunu aktaran Soylu, “Bu mesele durabileceğimiz veya bitti diyebileceğimiz bir mesele değil. Bu bir bilek güreşidir. Gevşediğimiz anda bileğimizi masanın üzerine yapıştırırlar. Dolayısıyla burada sadece kolluk birimlerimizin değil, tüm toplumun birlikteliği lazımdır. Bu mücadeleyi 82 milyonla birlikte vermek durumundayız. İzleyerek, bildirim yaparak, bilinçlenerek, çocuklarımızı uyuşturucuya el uzatmayacak hale getirerek, uyuşturucunun sadece arzını değil talebini de sıfırlayarak bu mücadeleyi vermek durumundayız.” dedi.

 

“Kuzularımızı uyuşturucu çakallarına kaptırmayalım”

Özellikle parkların ışıklandırılması ve metruk binaların yıkılmasının uyuşturucu ile mücadeleye katkı sunacağını dile getiren Soylu, anne ve babalara da büyük görev düştüğünü söyledi.

Soylu, “Çocuklarımıza nasıl yaklaşmalıyız, bu meseleyi nasıl anlatmalıyız, gençlerimizle nasıl konuşmalıyız, onları nasıl takip etmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz, ‘benim çocuğum yapmaz’ tuzağına nasıl düşmeyiz, bunları çok daha etkin bir şekilde gündeme getirmeyi hedefliyoruz. Ailelere çağrı yapmak istiyorum. Özellikle Mardin’den bu çağrıyı yapmak istiyorum. Çocuklarımızı, kuzularımızı, Dicle’nin, Fırat’ın, Kızılırmak’ın kuzularını, uyuşturucu çakalına kaptırmayalım. Bunu hem kendi evladımızı koruma hem de ülkeyi terörden koruma meselesi olarak görmemiz lazım. Ülkemizin geleceği için onlar için çalışıyoruz. Uyuşturucu aile bağlarının tamamını köreltmektedir. Huzuru ortadan kaldırmaktadır. Bu sene özellikle Doğu ve Güneydoğu’da uyuşturucu ile büyük bir mücadeleyi hep birlikte ortaya koyacağız.” diye konuştu.

 

“Kanun değişikliğiyle madde bağımlılarının tedavileri zorunlu hale getirilmiştir”

24 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla Türk Medeni Kanunu’nun 436. maddesinin değiştirildiğini hatırlatan Soylu, son olarak şunları söyledi:

Bu değişiklikle madde bağımlılarının tedavileri zorunlu hale getirilmiştir. Burada daha önce özgürlüklerin kısıtlanması noktasında hukuki bir engel vardı, yapılan bu değişiklikle bu engel de ortadan kalkmış oldu. Yani bir yandan arzı engelliyoruz bir yandan talebi engellemeye çalışıyoruz diğer yandan da bu illete bulaşmış evlatlarımızı tedaviye ağırlık veriyoruz. Şunun bilinmesini isterim ki Türkiye bu konuda coğrafi olarak riskli bir yerdedir ancak verdiği mücadele küresel bir başarı hikâyesidir. Bunu zamanında söyledim, ‘Avrupa’nın gençlerini biz koruyoruz’ dedim, dudak büktüler. Ama biz koruyoruz. Yoksa hakikaten hepsi uyuşturucu bataklığı içinde olacak nefes alamayacaklar. Bu başarının arkasında ise aziz milletimizin feraseti, inancı ve devletimizin gücü yatmaktadır. Uyuşturucu ile mücadeledeki başarılarımızın 2020 yılında artarak devamını diliyorum.

Toplantıya Bakan Soylu’nun yanı sıra Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam, AK Parti Mardin milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ile Cengiz Demirkaya, Ak Parti il başkanı Faruk Kılıç, bazı ilçe belediye başkanları, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Yeşilay Mardin il temsilcisi Latif Güllüoğlu ve İl-ilçe kurum müdürleri katıldı.

M.Halit Solhan – Kızıltepe Ekspres Haber

M. Salih Keskin – İLKHA

HABERİN VİDEOSU: