Feci yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Feci yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükseldi

Çınar ile Mazıdağı ilçeleri arasında bulunan bölgede önceki gün çıkan yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede çıkan anız yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle yerleşim alanlarına sıçraması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükseldi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsallında bulunan Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran gecesi saat 22.00 sıralarında henüz belirlenmeyen nedenle çıkan ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsalında yer alan Yücebağ ile Yetkinler mahallelerine ilerlemesiyle birlikte yerleşim alanlarına da sıçrayan anız ve yer örtüsü yangınında 14 kişinin hayatını kaybetmişti.

YANGINDAN ETKİLENENLERDEN 73 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Yangından etkilenenlerden 73 kişi tedavileri tamamlanarak taburcu edilirken, tedavisi süren 3 kişiden biri olan 55 yaşındaki Zekiye Erdenli’nin vefatıyla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükseldi.

Yangında 556 küçükbaş hayvan öldü, 250 yaralı hayvan da sahiplerinin rızasıyla Et ve Süt Kurumu’na kesime gönderildi. 120 hayvanın ise tedavileri yapıldı.

YAKLAŞIK 5 BİN 500 DÖNÜM EKİLİ ARAZİ YANDI

Mardin’de 7 bin dönüm alan, Diyarbakır’da ise 8 bin dönüm alanda hasara neden olan yangında toplamda yaklaşık 5 bin 500 dönüm ekili arazi yandı. Yangınla ilgili Diyarbakır ve Mardin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışması devam ederken, İçişleri Bakanlığı yaraların sarılması için Mardin Valiliği’ne 2 milyon lira Diyarbakır Valiliği’ne ise 3 milyon lira kaynak aktarıldığı açıklandı.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma ise devam ediyor.

MOBİL AŞEVİ ARACI İLE 3 ÖĞÜN YEMEK DAĞITIMI YAPILIYOR

Bölgede yaşam çadırları kuran ve taziyelerin masraflarını üstlenen Mardin Büyükşehir Belediyesi, Van ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyelerinin destekleriyle bölgedeki vatandaşlara kurulan mobil aşevi aracı ile 3 öğün yemek dağıtımı yapıyor. Çadır kurulan alanlarda ayrıca seyyar tuvaletler kuruldu.

ANIZ YANGININDA HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ köyünden:

Sinan Deviren

Azat Yılmaz

Resul Yılmaz

Rezan Yılmaz

Fadıl Demir

Hasan Demir

Mazhar Demir

Nuri Demir

Şeyhmus Demir

Taliha Demir

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Yazçiçeği ve Köksalan köyünden:

Abdurrahman Buğdaycı

Ubeydullah Buğdaycı

Kerime Erdenli

İsmail Yardımcı

Zekiye Erdenli