Gençler Kızıltepe ilçe stadının tamamlanmasını bekliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençler inşası duran Kızıltepe ilçe stadının tamamlanmasını istiyor!

 

Kızıltepe’de ihalesi yapılan ve Ekim 2021’de yıkımı gerçekleştirilen ancak iddialara göre yüklenici firmanın Dolar kurundaki yükselişi gerekçe göstererek çalışmayı durdurduğu Kızıltepe şehir stadında yaklaşık 10 aydan beridir çalışmalar durmuş vaziyette.

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde kullanım ömrünü tamamlaması nedeniyle günün koşullarına uygun olarak yeniden yapılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Kızıltepe Belediyesi’nin ortaklaşa projelendirip ihalesi gerçekleştirilen ve yaklaşık 10 ay önce tribün bölümünün yıkımı gerçekleştirilen 45 yıllık Kızıltepe şehir stadında çalışmaların yaşanan fiyat artışları nedeniyle yüklenici firma tarafından çalışmaların durdurmasının ardından gençler spor yapabilmek için stadın tamamlanmasını bekliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı katkılarıyla projelendirilerek ihalesinin gerçekleştirildiği Kızıltepe spor Kompleksi bünyesinde başlatılan çalışmalar kapsamında 10 Ekim 2021’de yıkımı gerçekleştirilen ilçe şehir stadının 45 yıllık tribün bölümü de yıktırılmıştı. Kullanım ömrü tamamlanan ve günümüz koşullarında müsabakalarda sporcuların ihtiyaçlarına cevap veremediği gerekçesiyle sık sık şikayetlere neden olan 45 yıllık şehir stadı tribünü, yapılacak yeni kompleks projesi revize edilecek alanlar arasında yer alıyordu.

750 kişi kapasiteli olan yıkılan tribünün yerine 2 bin 500 kişilik daha modern bir tribün ile ısıtma ve soğutma sistemi ve diğer ilgili gereksinimlerin yer alacağı soyunma odalarının yapılacağı kaydedilmişti.

Projeye göre 84 bin metrekare alana sahip komplekste 3 futbol sahası, antrenman sahası, yüzme havuzu, tenis kortları, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu, kapalı spor salonu, koşu ve bisiklet yolları ile gençlik merkezi bulunuyor.

İmza töreni sonrası çalışmalara başlayan ve ilk kazmayı vurarak binlerce maça şahitlik eden stadın tribünlerini yıkan ve 2022 yılının sonunda tamamlamayı taahhüt eden yüklenici firma, yıkılan tribün temelinin beton dökümü yapmasına rağmen yaklaşık maliyetinin 23 milyon 226 bin lira olan Spor Kompleksinde 10 aydan beridir herhangi bir çalışma yapılmadı. İddialara göre ise ihaleyi alan firma dolardaki yükseliş nedeniyle artan fiyatları gerekçe göstererek işi yarıda bıraktığı belirtilmekte.

Yüzlerce gencin antrenmanlarını yaptığı ve amatör maçların yapıldığı stadın tamamlanmasını gençler ve spor camiası umutla beklerken edinilen bilgilere göre, ihalenin yeniden yapılacağı belirlendi.