Günay çiftçilerinin sorunlarını dair soru önergesi verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Milletvekili Günay çiftçilerinin yaşadığı sorunlara dair soru önergesi verdi

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin çiftçilerinin yaşadığı sorunlara dair Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Günay tarafından Bakan Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesi şu şekilde;

Pandemiyle birlikte mazot, gübre, tohum, ilaç gibi girdilerin maliyetleri 2 kattan fazla artmıştır. Küresel ısınma ve buna karşı izlenen yanlış politikadan kaynaklı bu sene milletvekili olduğum Mardin’de ekili tarım arazilerinin yüzde 35’i kurumuş durumdadır. Devletin verdiği destekleme parasına el koyan, gelişi güzel faturalar yazıp çiftçiyi borç batağına sürükleyen DEDAŞ bu yıl da köylerin elektriklerini kesmeye başlamış, araziler sulak olmasına rağmen elektrik olmadığı için çiftçi tarlasına su verememiştir. Yaşanan kuraklığın da etkisiyle Türkiye’nin ihracat üretiminin yarısını karşılayan Mezopotamya Ovası bu yıl ekinsiz kalmış, üretim durma noktasına gelmiştir. Sadece Kızıltepe Ovasında bu yıl için yüzde 30’luk rekolte düşümü öngörülmektedir. Tarımda yıllardır yaşanan sorunların önüne geçmek için öncelikle DEDAŞ’ın çiftçiler üzerinde sürdürdüğü bu uygulamalardan vazgeçilmeli, çiftçinin borcu ötelenmeli ve taksitlendirilmelidir.

Küresel ısınma ve buna karşı izlenen yanlış politikalardan bir an önce vazgeçilmeli ve ekolojik tarımsal faaliyetler teşvik edilmelidir. Doğaya zarar vermeyen sulama teknikleri geliştirilmeli, yeraltı sularını daha fazla kurutmadan, bölgeyi ağaçlandırıp yağmurun daha fazla yağması sağlanmalıdır. Böylece yağmur suyunun etkin kullanımı için projeler hayata geçirilmelidir. Tarımı dışa bağlı olmaktan çıkaran, mevsimlik tarım işçilerini, köylüleri ve çiftçileri koruyan yasal düzenlemeler acil olarak hayata geçirilmelidir.

 

Bu bağlamda?

– Mezopotamya Ovasının yüzde 35’inin kuruduğundan Bakanlığınız haberdar mıdır?

– DEDAŞ’ın Mardin’de elektrik kesintilerine başladığı ve bu nedenle çiftçinin tarlasını sulayamadığı bilginiz dahilinde midir? DEDAŞ hakkında gerekli incelemeler yapılmış mıdır?

– Bazı çiftçilerin borçlarını ödemediği gerekçe yapılarak tüm bölgenin elektriklerinin kesilerek toplu cezalandırma yapılmasına hangi gerekçe ile izin verilmektedir?

– DEDAŞ hangi gerekçe ile çiftçiye gönderilen destekleme parasına el koymaktadır?

– DEDAŞ’ın gelişigüzel yazdığı faturalarla ilgili başlatmış olduğunuz bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

– Mazot, gübre, tohum, ilaç gibi girdilerin maliyetlerinde KDVlerin düşürülüp çiftçinin üretimde yeniden etkin olması sağlanacak mıdır?

– Mardin’de çiftçilerin DEDAŞ’a olan borçlarının yapılandırılması ve ötelenmesi için gerekli adımları atacak mısınız? Çiftçiye faizsiz kredi imkanı sağlayacak mısınız?

– Küresel ısınmaya karşı oluşturacağınız projeler var mıdır? Varsa bu projeler nelerdir?

– Doğaya zarar vermeyen sulama teknikleri geliştirilecek midir? Yeraltı sularının daha fazla kurutulmaması için, bölgeyi ağaçlandırmaya yönelik teşvik edici çalışmalar başlatacak mısınız?

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir