HDP Milletvekili Günay’dan Kızıltepe’nin Onarılmayan Yollarına Dair Soru Önergesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Milletvekili Günay’dan Kızıltepe’nin Onarılmayan Yollarına Dair Soru Önergesi

Halkların Demokratik Partisi Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kızıltepe’nin onarılmayan bozuk yollarına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle de bir soru önergesi iletti.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın TBMM başkanlığına sunduğu önergede şu görüş ve sorulara yer verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96ıncı ve 99uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ebrü GÜNAY

Mardin Milletvekili

Mardin Kızıltepe’ye kayyım atanmasından bu yana bozulan yollar yapılmamıştır. Her yolun bozuk olduğu Kızıltepe’de ve köylerde trafik işkenceye dönüşmüş durumdadır. yol çalışması, doğalgaz, elektrik hatları sebebiyle bozulan ve yayaların da yürümekte zorlandığı yollar, özellikle kış aylarında veya yağmur yağdığında daha fazla bozulmakta ve düzeltilmemektedirler.

Hal böyleyken kayyımın her gün şaşaalı paylaşımlarda bulunması ve Kızıltepe’ye güzellemeler yapması kamuoyunda tepkilere neden olmaktadır.

Bu bağlamda;

1) Kızıltepe’deki her yolun, bozuk olduğundan haberdar mısınız? Bu konuda kayyımla görüşmeleriniz olmuş mudur?

2) Her gün binlerce insanın ve yüzlerce aracın kullandığı Kızıltepe şehir merkezindeki yollar en son ne zaman onarılmıştır?

3) Önemli bir geçiş merkezi olan ve çevre şehirlerden göç alan Kızıltepe’nin yollarının onarılmamasının sebebi nedir?

4) Bakanlığınızın Kızıltepe yollarının onarımına ilişkin çalışmaları var mıdır? Varsa Bu çalışmalar nelerdir?

5) Bakanlığınız süresince Kızıltepe yollarının onarımına ayrılan bütçe ne kadardır? Ayrılan bütçenin ne şekilde kullanıldığının takibi yapılmışmıdır.