İş yerleri Çalışma Saatleri Genelgesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı’ndan İşyerleri Çalışma Saatleri Genelgesi!

 

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine İş Yerlerinin Çalışma Saatleri Genelgesi Gönderildi.

 

İçişleri Bakanlığı, Valililere Coronavirüs ile mücadelede yeni kontrollü normalleşme sürecinde hangi işyerinin hangi saatler arasında açık olması gerektiği ile ilgili yeni bir genelge gönderdi. Market ve benzeri işyerleri artık saat 20.00’de kapatacak.

 

Dünyayı etkisi altına alan yeni nesil Coronavirüa (Covid-19) ile mücadele kapsamında il bazında uygulanacak yeni uygulama ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından alınan yeni kontrollü normalleşme kararlarını canlı yayında kamuoyuna açıklamasının ardından ilgili bakanlıkların yeni uygulamalar ile ilgili kararları kamuoyu ile paylaşılmaya devam ediyor.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen ” İş Yerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelgenin detayları şöyle:

 

Bakanlığımız 81 il valiliğine İş Yerlerinin Çalışma Saatleri konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele virüsün yayılım hızını düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında  daha önce valiliklere gönderilen genelgeleri ile bazı iş yerlerinin açılış ve kapanış saatlerine sınırlamalar getirildiği hatırlatıldı.

 

Genelgede vaka sayılarında yaşanan düşüş ve salgının seyrinde görülen yavaşlama üzerine 1 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine’de; uygulanmakta olan tedbir ve kuralların illerin risk grubuna göre kademeli olarak esnetilmesi kararlaştırılarak kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar belirlendiği ifade edildi.

 

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri belirlenerek, her bir risk grubunda uygulanacak tedbirler kamuoyu ile paylaşıldığı vurgulanan genelgede, düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00-19.00 saatleri arasında  50 kapasite ile müşterilerine iş yerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirildiği ifade edildi.

 

Genelgede, daha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan iş yerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendiği belirtildi.

 

Vali ve kaymakamlarca belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir