İşte vücut tipine göre yapmanız gereken egzersizler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşte vücut tipine göre yapmanız gereken egzersizler

Özel Mardin Park Hastanesi diyetisyeni Uzman Diyetisyen Ruken Düzce, Vücut tipine göre yapılması gereken egzersizleri sıraladı. 

Elma tipi vücut, Armut tipi vücut, Kum saati tipi ve Dikdörtgen tipi vücut olarak dört bölüme ayırdığı vücut yapılarına uygun egzersizler şu şekilde olmalı;

* Elma tipi vücut: Eğer elma tipi vücuda sahipseniz, kardiyovasküler egzersizler uygulamalısınız. Ayrıca yağ yakmak için kas yapmanız gerektiğini de unutmayın, bunun için ince olan bölgelerindeki kaslarınızı güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

*Armut tipi vücut: Basen bölgeniz vücudunun üst bölgesinden daha geniş ise, armut tipi vücuda sahipsiniz demektir. Basen bölgenizde toplanan yağları eritmek diğer bölgelere göre daha zor olabilir, bunun için doğru egzersiz planını ve sizin için ideal beslenme programını uygulamalısınız.

*Kum saati tipi: Kum saati vücuda hasipseniz, yüzme gibi omuz bölgesini genişleten sporlardan kaçınmalısınız. Bu tip vücutta basenler daha geniş olduğundan bu bölgeyi çalıştıracak, orta tempodaki egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin yürüyüş ve pilates bu açıdan uygun egzersizlerdir.

*Dikdörtgen tipi vücut: Belin kalınlaşması kalp sağlığı açısından risk oluşturur. Bu nedenle kardiyovasküler egzersizlere ağırlık verebilirsiniz. Vücudunuzu daha orantılı hale getirecek teknikleri bir spor hocasından yardım alarak program halinde uygulamanız gerekebilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”