Kıbrıs Gazileri KKTC’ye Uğurlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Demirtaş, Gazileri KKTC’ye Uğurladı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mardinli gazileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) uğurlama törenine katıldı.

 

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler için “Kıbrıs’ın Fatihleri Yavru Vatanda” sloganıyla 5 günlük gezi programı gerçekleştirildi.

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uğurlanan muharip gaziler, askerlik döneminde görevli oldukları bölgeleri gezerek anılarını tazeleyecek, şehit arkadaşlarının mezarlarını ziyaret edecek.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında düzenlenen programa Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Necmettin Nas, Mardin Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Orhan Kandemir, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı (EMŞAV) Mardin İl Başkanı Hatice Turan Kandemir, Mardin Dayanışma Ve İnsan Hakları Dernek Başkanı Velit Alptekin katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, programda gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC halkına gazilerle selamlarını yolladıklarını, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye’nin, onların yanında olduğunu ve yanında olmaya da devam edeceklerini söyledi.

Mardinli Kıbrıs gazilerinin gezide geçmişte yaşadıkları günleri yad edeceklerini belirten Vali Demirtaş, “İki ülke arasındaki bağı kuvvetlendireceğiz. Gazilerimizle gurur duyuyoruz. Hakikaten bizi heyecanlandırıyorlar. Geçmişte yaptıkları fedakarlıklardan dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum. Hayırlı yolculuklar diliyorum.” dedi.

Gazileri uğurlayan Vali Demirtaş, Kıbrıs halkına selamlarını iletmesini istedi.

48 yıl sonra askerlik döneminde görevli oldukları bölgeleri gezecek olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren gaziler, bu anlamlı gezi programından dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür ettiler.

Günay A. Halıcı