Kılıç: Kızıltepe alternatif çevre yoluna Mart ayında başlanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kılıç: Kızıltepe alternatif çevre yoluna Mart ayında başlanacak

 

Ak Parti Mardin il başkanı Faruk Kılıç, Kızıltepe alternatif çevre yolunun yenilenen Kızıltepe-Ceylanpınar yolu ihalesine dahil edildiğini söyledi.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mardin’de görev yapan basın mensupları ile bir araya gelen il başkanı Kılıç, gazetecilerin gününü tebrik ettikten sonra bazı açıklamalarda bulunup soruları cevapladı.

 

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı A.Vahap Alma ile AK Parti Medya Tanıtım Başkanı M. Beşir Güneş’in de hazır bulunduğu toplantıda konuşan İl Başkanı Kılıç, Mesai mefhumu gözetmek sizin çalışan emek veren gazetecilerin yol göstericiliği, konulara olan çözüm odaklı anlayışlarından yararlanmaya çalıştıklarını, gazetecilik mesleğine saygı duymakla birlikte yaptıkları eleştirel haberleri de anlayışlarla karşılayarak sorunların çözümüne yaptıkları katkıları olumlu bulunduklarını söyledi.

 

“MARDİN’İN BİR ADIM DAHA ÖTEYE GÖTÜRÜLMESİ İÇİN KAFA YORDUK”

Kılıç yaptığı açıklamada şunları bilgileri gazeteciler ile paylaştı;

Göreve geldiğimiz günden beri Mardin için gece gündüz çalışmaya çaba içerisindeyiz. Gayretimiz Hakk’ın rızası için halkın rızası içindir başka bir amacımız başka bir gayemiz yok. Eğer bize sunulan bu imkânları Mardin için fırsata çevirirsek ne mutlu bize. Dolayısıyla Mardin’in gelişmesi noktasında bütün arkadaşlarımızla birlikte, milletvekillerimizle, MKYK üyelerimizle, ilçe başkanlarımızla, teşkilatlarımızla birlikte eksiklikler noktasında her türlü imkânımızı seferber ettik. Mardin’in bir adım daha öteye götürülmesi için neler yapmamız gerekiyor günlerce kafa yorduk. Ankara’dan Merkezi hükümetin bize sunacağı imkânları Mardin’e nasıl taşıyabiliriz’in çabası içerisinde yer aldık.

Tıp Fakültesi olsun, Şehir Hastanesi olsun, Mardin-Midyat yolu olsun, Kızıltepe-Ceylanpınar yolu olsun, Midyat ve Nusaybin diş hastaneleri olsun, Tıp fakültesinin gelmesiyle birlikte şimdi araştırma hastanesi olan Mardin Merkez ek hizmet binası olsun bu anlamda da ciddi bir çaba içerisindeyiz.

 

“KIZILTEPE-CEYLANPINAR YOLUNUN İHALESİ YENİLENDİ”

 

Kızıltepe-Ceylanpınar yolunun durdurulması söz konusu değil mevzuat gereği ihalesi yenilendi. Bu da Kızıltepe için bir avantaj oldu. İhale yenilenince orda hem Kızıltepe’nin güneyinden geçen 30 km’lik çevre yolu ihalenin içine alındı ayrıca Kızıltepe’den havaalanına kadar yan yolların açılması hususunda ihaleye eklendi. Mart ayında hem Kızıltepe çevre yoluna başlanacak hem de yan yollar için bir çalışma yapılacak. Normalinde ihale 2023 yılı içinde tamamlanması gerekiyor ama tahinimce 2022’nin sonunda tamamlanmasını bekliyoruz.

 

“ZİRAİ TEKNO PARK KURULMASI TEKLİFİNDE BULUNDUK”

Mezopotamya ovasında yaşıyoruz o nedenle Ziraat Fakültesi önemli geçende YÖK başkanının Mardin ziyaretinde rektörlük binasında bir görüşmemiz oldu. Mardin’de Üniversitenin öncülüğünde tekno park kurulacaktı bizde orada kendisine bir teklifte bulunduk, hakketen çiftçimiz eğitimli bilinçli çiftçi, dolayısıyla Trakya Çukurova ovasından sonra Mardin çiftçisinin bilinçli çiftçilik yaptığını ve bu bilincin gelişmesi için bunun alt yapısını oluşturma adına Zirai Tekno Park kurulması teklifinde bulunarak çiftçilerimize hizmet etmek istedik. Ziraat fakültesi ile ilgili sayın bakanımızdan sözünü aldık. Rektör ile gerekli alt yapı çalışmasını yapıyoruz.  Fiziki anlamda bizden yardım talep ettiler bir iki nokta var tespit çalışmalarımız sürüyor bu konuyla ilgi takip ve talebimiz devam ediyor yakın zaman içerisinde olacak inşallah.

“YIL İÇERİSİNDE GAP’IN KIZILTEPE AYAĞI BİTECEK”

GAP ile ilgili olarak özellikle Kızıltepe’de Ayrık, Yayımlı ve Yumurcak tarafında 60 bin dönümlük bir alan seçildi bu yaz inşallah sulanacak diğer taraftan 220 km kanal tamamlandı o kanalın yanlarında bulunan arazilerde bu yaz sulanacak diğer yandan da gölet hızlı bir şekilde devam ediyor ve yüzde 85 oranında bitmiş durumda Allah izin verilse 2023 yılı içerisinde göletten sulama imkanı olacak. Artık GAP ile ilgili artık kaynak ayrılıyor ve hızlı bir çalışma var. Bu temponun hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor ve yıl içerisinde Kızıltepe ayağı bitecek diye umut ediyoruz.

“ANITLA KURULU MARDİN’DE RESMEN KURULDU”

En son Sayın Cumhurbaşkanımızın il başkanları toplantısında bir müjdesi oldu bize biliyorsunuz anıtlar kurulu talep etmiştik Sayın Cumhurbaşkanımız kırmadılar ve Turizm Bakanı’nın imzası ile anıtla kurulu Mardin’de resmen kuruldu. İnşallah yakın zamanda 2-3 ay içerisinde anıtlar kurulu Mardin’de kurulacak. Bu bizim için çok önemliydi değerli çünkü 1431 civarında tarihi konağımız var ve bini aşkın özel mülkiyet tarihi yapımız ile birlikte 2500’e yakın kültür mirasımız var. Bunların restorasyonu noktasında mimarlarımız sürekli Urfa’ya gitmek zorunda kalıyorlardı en azından bunu Mardin’de rahat bir şekilde ve ortamda çalışma imkânına kavuşacaklar. Dolayısıyla Mardin için Mardin’in gelişmesi için bir mücadele içerisindeyiz. Mardin’in güzelleşmesiyle için hep birlikte katkı sunacağız.

 

Bütün bunlarda bizim ilham kaynağımız siz oldunuz olumlu eleştiriniz yön vermeniz katkı sunmanız bir paydaş olmanız bizleri de cesaretlendirmiştir Sizler sadece Mardin’i değil Tüm ülkeyi takip ediyorsunuz bu ülkede yaşanan güzellikleri takip edebiliyorsunuz dolayısıyla bizlerden daha önce habere ulaşıyorsunuz bu haberleri bu güellikleri bizlerle paylaştığınız zaman bizlerde bu yolda yürümeye çalışıyoruz. Dolayısıyla sizin katkınız yadsınamaz küçümsenemez biz o şekilde görüyoruz onun için önemsiyoruz inşallah bu katkılarınızı önümüzdeki süreç içerisinde de sunacaksınız ve hep birlikte Mardininimizin daha yaşanabilir bir şehir olması için çaba göstereceğiz.

Halit Solhan / Kızıltepe Ekspres Haber