Kızıltepe akşamları hayalet şehre dönüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe akşamları hayalet şehre dönüyor

Halit Solhan

Mardin Kızıltepe ilçesinde halk Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili yıkan depremin ardından sık sık yaşanan deprem ve artçı depremler nedeniyle evlerini terk etti.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve bölgede özellikle 10 ilde binlerce binanın yıkımına neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki şiddetli deprem bütün bölgede hissedilirken Kızıltepe’de gece yarısı yaşanan şiddetli depremin ardından evlerini terk edenler evlerine dönemeye cesaret edemiyor.

Gece yarısı yaşanan depremden sonra ertesi gün yaşanan ikinci deprem ve ardından sık sık devam eden küçüklü büyüklü deprem ve artçı depremlerin şokunu üzerinden atamayan halk evlerine girmeye çekininde özellikle boş kalan apartman daireleri terk edilmiş şehir görüntüsünü andırmaya başladı.

Depremden sonra sokaklara inen Kızıltepeliler geceyi dışarıda ve barınma merkezlerinde geçirirken deprem bölgelerinde ortaya çıkan yıkım ve depremlerin devam etmesi üzerine halkın çoğunluğu daha az tehlike arz ettiği gerekçesiyle köylere ailelerinin ve tanıdıklarının yanına yerleşirken, köye gidemeyenler Kaymakamlık ve Belediyenin sığınma-barınma noktası olarak açıkladığı spor salonları, taziye evleri, camiler, düğün salonları, kapalı halı sahalar ve diğer merkezlere sığınarak burada endişeli bir bekleyiş içinde.

İlçede apartman binalarında birkaç evin ışığı yanarken bazı binalar tamamen karanlığa gömülmüş ve terk edilmiş bir görüntü içinde.