Kızıltepe bölgenin en sıcak ilçesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe bölgenin en sıcak ilçesi

 

Mardin Kızıltepe ilçesi il genelinde ve bölge genelinde hava sıcaklığı en yüksek ilçelerden birisi konumunda

 

Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcaklığı bunaltıcı seviyelere yükselirken Mardin iline bağlı ilçelerde bugün en yüksek hava sıcaklığının 43 derece ile Kızıltepe ilçesi olarak gözlemlendi. Kızıltepe ilçesini 42 derece ile Nusaybin ilçesi takip etti.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı Diyarbakır 15 Bölge müdürlüğü verilerine göre; “Hava Sıcaklığı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor” uyarısında bulunulurken uzmanlar mecbur olmadıkça özellikle öğlen saatlerinde dışarı çıkılmaması ve güneşin altında bulunulmaması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

 

Meteoroloji verilerine göre 16 Temmuz 2022 Cumartesi günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde mevsim normalleri üzerinden sıcaklıklar Mardin’de ortalama 40 derece civarında seyrederken Haftalık Hava Tahmini verilerine göre (17 – 23 Temmuz 2022) sıcaklıkların etkisini sürdüreceği açıklandı. Bir haftalık tahmine göre Kızıltepe ilçesinde hava sıcaklığının bir hafta boyunca 43 derecede civarında seyretmesi bekleniyor.

 

Bölgede bugün en yüksek sıcaklık ise 45 derece ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde 44 derece ile Cizre ilçesinde kaydedilirken, bölgede diğer illerde en yüksek sıcaklıklar, 44 Derece ile Batman Hasankeyf ilçesi ile Siirt’in Kurtalan ve Baykan ilçelerinde gerçekleşti.