Kızıltepe Devlet Hastanesine ‘Anne Dostu Hastane’ unvanı verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe Devlet Hastanesi ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını almaya hak kazandı

Mardin Kızıltepe ilçesinde sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi, Sağlık bakanlığı tarafından Türkiye 105. Anne Dostu Hastane Unvanı verildi. Kızıltepe Devlet Hastanesi Mardin’de bu ünvanı alan ilk hastane oldu.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Annelik Hizmetlerini Geliştirme Koalisyonunun” on adımını temel alarak anne dostu hastane olma kriterlerini yerine getiren hastanelere verilen “Anne Dostu Hastane” unvanı Kızıltepe Devlet Hastanesine verilerek bu unvanı alan 105 hastane oldu.

Kızıltepe Devlet Hastanesi tarafından konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Hastanemiz, Bakanlığımız Ulusal Değerlendirme Ekibi Tarafından 24.05.2023 tarihi itibariyle değerlendirilmiş ve Türkiye 105. Anne Dostu Hastane Unvanını Almaya Hak Kazanmıştır. Emeği geçen tüm çalışanlara ve değerlendirme ekibine teşekkür ediyoruz.

Bakanlığımız Ulusal Değerlendirme Ekibi olarak hastanemizde değerlendirme de bulunan Op.Dr. Mehmet Ak, KHHB Uzmanı Serpil Karabulak, KHHB Uzmanı Fatma Aksöz, Ebe Özlem Gürses, Ebe Şerife Yavuz, Ebe Leyla Pamuk yaptıkları değerlendirme sonucunda Hastanemizin Anne Dostu Hastane kriterlerini karşıladığını ve Anne Dostu Hastane unvanını almaya hak kazandığını iletmişlerdir.

Hazırlanan Anne Dostu Hastane belgesi Anne Dostu Hastane Sorumlusu Op.Dr. Mehmet AK tarafından Hastanemiz Başhekimi Uzm. Dr. Serdar Kalkan a takdim edilmiştir. Mardin de ilk defa Anne Dostu Hastane olarak seçilen hastanemizin tüm Kızıltepe halkına hayırlı olmasını diliyoruz. Hastane Yönetimi olarak emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sağlık bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Anne Dostu Hastane” projesinde, Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlanması amaçlanan  proje kapsamında, Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alındığı. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedeflenmektedir. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlanması hedeflenmekte.

Halit Solhan / KIZILTEPE EKSPRES HABER