Sağlık-Sen başkanlığına Abdullah Saruhan seçildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık-Sen Mardin şube başkanlığına Abdullah Saruhan seçildi

 

Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanlığı 5.ncı seçimli olağan genel kurulu toplantısı yapıldı. Genel kurulda tek aday olarak seçime giren Abdullah Saruhan seçime katılan bütün delegelerin oyunu alarak başkan seçildi. 

Mardin Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanlığı 5’ncı Olağan Genel Kurulu istiklal marşı ve saygı duruşunun ardından divan seçimi ile başlanan kurula Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcıları, Memur-Sen İl Temsilcisi Abdulselam Demir, çevre illerin Sağlık-Sen başkanları ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri ile delegeler katıldı.

Kongrede bir konuşma yapan Sağlık-Sen Mardin şube Başkanı Abdullah Saruhan, “başta kurucu genel başkanımız merhum Mehmet Akif İnan ve ahrete intikal etmiş dava arkadaşlarını, Covid-19 sebebiyle şahadet şerbetini içen Genel Başkan yardımcımız Abdülaziz Aslan ve tüm sağlık şehitlerimizi, görevi başında saldırıya uğrayarak aramızdan ayrılan görev şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Yine görevi başında saldırıya uğrayan meslektaşlarıma Allah’ tan şifa diliyorum.” İfadelerine yer vererek şunları söyledi;

Çok Kıymetli dava arkadaşlarım; 2006 yılında bir neferi olarak başladığım bu yolda 2012’de görev üstlenerek temsilciliğini almış olduğum Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde zorlu şartlar altında sahada adım atmadık yer bırakmayarak kalplere dokunan bir anlayışla üye sayımızı katlayarak 2014 yılında sendikal yetkiyi elimize aldık. O günden bu güne aldığımız sorumluluğun bilinciyle hareket ederek 8 yıla aşkın bir süreçte her türlü zorluğa göğüs gererek üyelerimin ve çalışanlarımızın hakları için mücadele ettim. Bugün ise tabanımızın ve yol arkadaşlarımın desteği ile başkan adayı olarak karşınızda oldum.

Üyelerimiz karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesinde yüksek bir katılımla sandığa gidip hür iradeleriyle oylarını kullandılar. Demokrasi şölenine çevirdiler bu seçimi. Seçimin galibi Sağlık-sen olmuştur. Biz her zaman bu davaya değer kazandıracak farklı görüş ve düşüncelerin bizi daha güçlü yapacağını ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz. Delege seçimlerimizin sonucunu tayin eden üyelerimizin feraseti kendini bu kutlu davaya adamış insanların en doğru rehberi olacaktır. Seçimler birlik ve beraberlik içinde daha güçlü, daha umutlu, daha adil, daha müreffeh yarınlara ulaşma mücadelemiz için yeni başlangıçlar olacaktır. Hep bir ağızdan erdemliler hareketine yakışan bir duruluşla; “Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Sağlık-Sen ailesiyiz” dedik, demeye de devam edeceğiz. Sağlık-Sen teşkilatı olarak bizler; Sendikacılığı, adalet, hakikat ve erdem arayışı olarak görenleriz. Sendikacılığı, kavga zemininden çıkarıp, rekabet zemininde hizmet anlayışına çevirenleriz. Sendikacılık yapma amacımız; değerlerimiz doğrultusunda başta üyelerimiz olmak üzere, memleketimize ve insanlarımıza hizmet etmektir. Birlik ve beraberliğimizi tesis etme adına, bizi biz yapan değerlerin etrafında bir ve beraber olmalıyız. Bizi ayrıştıran unsurlar yerine ortak değerlerimizi ve inancımızı esas alarak hizmet etmek zorundayız. Bir zamanlar hayal edilmesi bile imkansız olanları, Sağlık-sen ailesi olarak hep birlikte başardık. Hala yapılacak çok iş, atılacak çok adım var. Birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Bir ve beraber olarak kucaklayacağımız aydınlık bir geleceğimiz var. Bu seçim sürecinde ve sonrasında desteklerini ve dualarını bizlerden esirgemeyen gönüldaşlarımıza, tüm sağlık çalışanı kardeşlerimize, dua eden, destek olan tüm görünmez kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Kıymetli Dava Arkadaşlarım; Tekrar 5. Olağan Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını, Mardin’imize ve sağlık camiamıza ve sendikamıza hayırlar getirmesini Rabbim’ den niyaz ediyorum. Uzaktan ve yakından şehrimize gelerek bizlere destek olan tüm kardeşlerime saygılar sunuyor Hepinizi Allah’ a emanet ediyorum. Sağ olun var olun.”

“Sadece eleştirmiyor, yaşanan sorunlara karşı çözüm önerilerini de ortaya koyuyoruz”

Sağlık – Sen Genel Başkanı Semih Durmuş Kongrede yaptığı konuşmada, Genel Kurulun ülkeye ve Mardin’e hayırlar getirmesini dileyerek, “Pandemi süreci çok büyük zorluklar yaşadığımız bir süreçti. Pandemi sonrasında bunları dile getirmeye karar vermiştik. Toplu Sözleşme bunun için ilk ayaktı. Sorunların bir kısmını çözüme kavuşturduk. Sağlık çalışanları olarak bizim en önemli sorunumuz performans sistemine yönelik ücretti. Bu sorunları da kamuyla paylaştık. Bunun adil olmadığını söylemiştik. Yapılan sözleşmede bu madde yürürlüğe girdi. Sağlık çalışanlarının gelirlerinin git gide azaldığını da ifade etmiştik. Sağlık çalışanlarının taban ücretlerinin az olduğunu belirtmiştik. Taban gelirleri önemli derecede artırılmış oldu. Önümüzde önemli bir teşvik var. Bu ay ilave ücretler alındı. Bu daha başlangıç. Sağlık çalışanlarımızın gelirleri artacak. Önümüzdeki süreçte sağlık çalışanlarımızın memnuniyetinin artacağını ifade etmek istiyorum. Aile hekimlerine yapılmış plan düzenleme doğru ancak yetersiz. Mutlaka ücretlerinin artırılması gerekli. Bir tarafı yaparken bir tarafı bozarsanız çalışma barışını bozarsınız.  Sağlık-Sen’in sadece eleştiren bir anlayışla sendikacılık yapmadığını dile getirerek, “Sadece eleştirmiyor, yaşanan sorunlara karşı çözüm önerilerini de ortaya koyuyoruz” dedi.

Toplu sözleşme stratejilerinde değişiklik yaptıklarını söyleyen Durmuş, “Çok taleple masaya oturmuyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın genelini ilgilendiren talepleri belirliyor ve o doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 6. Dönem Toplu Sözleşme masasında, sağlık ve sosyal hizmet kurumlarında görev yapan tüm arkadaşlarımızın kazanımlar elde etmesi için mücadele ettik. Duruş sendikacılığı yaptığımızı ve çalışanları memnun etmeyen bir sözleşmenin altına imza atmayacağımızı dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen’in çalışanların memnuniyetini önemseyen bir anlayışla sendikacılık yaptığının altını çizen Durmuş, “Memur-Sen’in verdiği mücadele belli; çalışanların hak ve hukukunu koruyarak, refah seviyesini artırmak. Her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış deme erdemine gösteren bir teşkilatız. Yıllardır bu anlayışla sendikal mücadele yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz” dedi.

“Sağlık-Sen’in mücadelesini verdiği sorunların çözüme kavuşmaya başladı”

Sağlık-Sen’in mücadelesini verdiği sorunların çözüme kavuşmaya başladığını söyleyen Durmuş, “Performans sistemine son verilmesi, malpraktis davalarına karşı sağlık çalışanlarını koruyacak yasanın çıkarılması, sağlıkta şiddet suçunun katolog suçlar arasına alınması gibi önemli adımlar atılıyor. Yıllardır verdiğimiz mücadele bugün meyvelerini vermeye başladı” diye konuştu.

Döner Sermaye Kanunu’nda ve Ek Ödeme Yönetmeliği’nde önemli düzenlemeler yapıldığını söyleyen Durmuş, “Biz hastanenin gelirine bağlı bir ücret sisteminin doğru olmadığını her zaman dile getiriyorduk. Yapılan düzenleme ile hastanenin gelirine bağlı ödeme sistemine son verildi. Ücretler artık merkezi bütçeden ödenecek. Eski sistemde sağlık çalışanlarımızın yüzde 80’i döner sermaye alamıyordu. Yeni yapılan düzenlemeyle mahsuplaşma olmadan, sağlık çalışanlarımızın ilave ücret alabileceği bir sistem oluşturuldu. SUT’a bağlı ücret düzenlemesine son verildi. Hekim ve hekim dışı sağlık çalışanlarımızın havuzlarının ayrılmasını istiyorduk ve ayrıldı. Bu konuda cümle kuran bir tek Sağlık-Sen’dir. Biz dersimize iyi çalışarak, çalışanlarımız için daha iyi ne yapabiliriz diyerek çalışmalarımızı yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık çalışanlarının aşırı iş yükü altında çalıştığını ve bu durumun sürdürülebilir olmadığına vurgu yapan Durmuş, “Cumhurbaşkanımız 85 bin personel alımı yapılacağını duyurdu. Gerçekten bu alıma ihtiyaç vardı. Biz her yıl 60-70 bin sağlık çalışanı istihdamının yapılması gerektiğini hep savunuyoruz” diye konuştu.

Kongre faaliyet raporunun okunması, denetim raporunun okunması, mali raporun okunması, dilek ve temenniler, seçim ile sona erdi.

Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanlığı 5’ncı Olağan Genel Kurulunda başkanlığa seçilen Abdullah Saruhan’ın yeni yönetimi şu isimlerden oluştu;

Yönetim kurulu asil üyeler:

Mahmut Yıldız: Şube Sekreteri,

Ferhat Manop: Teşkilatlanma,

Mehmet Ali Begen: Mali İşler,

Kasım Orhan: Basın ve İletişim

Bahattin Küçükaslan: Hukuk, mevzuat ve toplu Sözleşme,

Erdal Kürşat: Eğitim ve Soyal İşler

Denetim Kurulu Üyeleri: 

Beyazıt Aslan, Celal Kapçak, Abdulhalim Ünalan, Emin Erdaş, Alican Oral

Dİsiplin Kurulu Üyeleri:

Mustafa Fidan, Veysel Şaşmaz, İbrahim Öztaş, Osman Zengin, Seyithan Şık

Üst Kurul Delege üyeleri:

Abdullah Saruhan, Setaç Çelebi, Abdulkadir Burak