Kızıltepe tandır ekmeği projesinin temelleri atıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kadın Emeği Tandır Ekmeği”

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde 13 tandırı kapsayan “Kadın Emeği Tandır Ekmeği” Projesinin temelleri atıldı.

 

Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle yapımına başlanılan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği Projesi ile ilçenin merkez mahallelerinde dezavantajlı kadın guruplarının ev ekonomilerine doğrudan katkı sağlayacağı projenin temelleri atıldı.

Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği Projesi ile proje başvurucusu olarak Kızıltepe İlçesi Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 15 kadının istihdam edeceği ve ilçenin merkezi bir yerinde kurulacak, halk ekmek kuruluşları sistemiyle işletilecek içinde tandırların olduğu, hamur yoğurma ekipmanlarının bulunduğu bir tandır merkezi oluşturularak birer istihdam alanı haline getirilecek.

Temelleri atılan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır           Ekmeği Projesi çalışmasını inceleyen ilçe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam,  “Ağustos’un ortası itibariyle başlatılan bu çalışma inşallah ekim ayı itibariyle nihayete erecek ve burada tandır ekmeği pişirimine başlanacaktır. Başlangıçta 15 kadına istihdam sağlanacak olup bu vesileyle bölgenin kültürü olan tandır ekmeği anlayışı kurumsal bazda devam edecektir. Yapımına başlanan proje sahasında 13 tane tandır mevcuttur. 5 tanesi odun ateşinde, 8 tanesi doğalgazlı çalışacaktır.  Burada vatandaşlarımız hem hijyenik koşullarda üretilen tandır ekmeğine ulaşacak hem de çalışan kadınların emeklerine katkı sağlayacaktır.

Burada desteklerinden dolayı hem DİKA’ya ( Dicle Kalkınma Ajansı ) hem de Kızıltepe Üreten Kadınlar Kooperatifi başkanlığına teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun, ülkemizin kadınlarına hayırlı uğurlu olsun. Bu emeği ve bu istihdamın ilçemize ve kadınlarımıza güzellikler getirmesini diliyorum. Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği Projesi Kızıltepe’ye hayırlı olsun” açıklamasına yer verdi.