Kızıltepe ve Nusaybin’de kovan ve arıcılık ekipmanları dağıtıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde Kovan ve Arıcılık Ekipman Dağıtımı yapıldı

Mardin Kırsalda Üretim ve İstihdam için Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında arılı kovan, boş kovan ve arıcılık ekipmanlarının dağıtımı devam ediyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi ve bal üreticilerinin ortak girişimi ile ‘Mardin Kırsalda Üretim ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ arılı kovan, boş kovan ve arıcılık ekipmanları dağıtımı Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın katılımlarıyla devam ediyor.

Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde düzenlenen programlarda 51 bal üreticisine 1020 arılı kovan, 510 boş kovan ve arıcılık ekipmanları dağıtıldı.

Dağıtım programından konuşan Vali Demirtaş,

‘’Daha önce 1000 çiftçimize süt sağım makineleri dağıttık. Şimdi de Allah nasip ederse arı kovanları dağıtacağız. Çiftçilerimize yaklaşık olarak 12.000 arı kovanı dağıtacağız. Yaklaşık 400 çiftçimiz bu projemizden faydalanacak. Her çiftçimize 20’li arılı kovan, 10 tane de boş kovan olmak üzere toplamda 30’ar kovan vermiş olacağız. Biz göreve başladığımız günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, kendisinin liderliğinde kırsal mahallelerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza, çiftçilerimize en güzel bir şekilde ve eşit şekilde hizmet etmiş bulunuyoruz. Bu arı kovanlarını dağıtmamızın 3 temel nedeni var. Bunlardan bir tanesi vatandaşlarımız doğdukları yerde doysunlar istiyoruz. Bulundukları yerde yaşasınlar. Kırsaldan kente göç olmasın. Oralarda üretim var, yetiştirdiğiniz ürünler var ve en önemlisi trafik problemi yok. Üretim de bizim temel amaçlarımız arasında. Üretelim ve bal yetiştirelim. Bir diğer amacımız ise yeni istihdam alanları oluşacak, vatandaşımız kendi ayakları üzerinde durabilecek, geçimini sağlayabilecek. Böylelikle hep beraber memleketimizi kalkındırmış olacağız’’ diye konuştu.

Üreticilere kovan ve arıcılık malzemelerinin dağıtımından sonra program son buldu.