Kızıltepe’de “Geleneksel Çocuk oyunları Kültür ve Spor Şenliği” başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de “Geleneksel Çocuk oyunları Kültür ve Spor Şenliği” başladı

Mardin Kızıltepe ilçesinde Kızıltepe Kaymakamlığı ve Dünya Etnospor Konfederasyonunun destekleriyle düzenlenen “Geleneksel Çocuk oyunları Kültür ve Spor Şenliği “etkinliği başladı. İlk ve Ortaokul öğrencilerinin faydalanacağı şenlik 5 gün sürecek.

Kızıltepe Tepebaşı Mahallesi Halı Caddesi’nde yapılan şenliğe özellikle ilk ve Orta okul öğrencilerinin öğretmenleri eşliğinde katılıyor. Şenliğe katılan her yaştan çocuğa okçuluk, mas güreşi, mangala, ok savaşları, kol kapama, 9 ve 3 taş, topaç ve ebru sanatı gibi spor ve sanat dallarıyla buluşturuyor.

Öğretmenlerinin gözetiminde şenliğe katılan çocuklar eğitmenlerden çeşitli oyunları öğrenerek oynama fırsatı buldu. 5-9 Aralık tarihlerinde 5 gün boyunca sabah saat 10.00 ile akşam saat 17.30 arasında açık kalacak.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen ve kurum müdürleriyle birlikte şenliğin açılışına katılarak çocukların sevinçlerine ortak oldular.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaymakam Fatih Cıdıroğlu, 5 gün sürecek şenliğe bütün çocukları beklediklerini söyledi.

Şenlikte 10 farklı oyun alanının kurulduğunu, bu alanlarda geleneksel oyunların oynandığını ifade eden Cıdıroğlu, “Geçmişten gelen bu oyunları geleceğe taşımayı arzu ediyoruz. Şenlikten sonra konfederasyon, bu oyun aletlerini bizlere hediye edecek. İnşallah geçmişi geleceğe taşıyacağız. İlçemizde çok fazla genç ve çocuğumuz var. Şenlikte günde 1500 çocuğumuza ulaşmaya çalışacağız. Bunu artırmaya da çalışacağız. Bu araç ve gereçler bizde kalacağı için diğer çocuklarımıza da bunları ulaştıracağız.”

Şenliğe katılan çocuklar da oynadıkları oyunlar sayesinde çok eğlendiklerini ifade ederek, “Bu oyunları anne ve babamızdan duyuyorduk ama hiç görmemiştik. Buraya geldik, oynadık. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Günay A. Halıcı