Kızıltepe’de Newroz Kutlamaları Yağmur Altında Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Newroz Kutlamaları Yağmur Altında Yapıldı

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gerçekleştirilen Newroz kutlaması alana gelen katılımcıların çoğu yağan yağmura rağmen etkinliklerini sürdürerek halaylar çekti.

 

Halkların Demokratik Partisi tarafından organize edilen ve HDP flamaları ile donatılan otogar miting alanında ‘Şimdi kazanma zamanı’ sloganı ile düzenlenen newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Yağmurlu havaya rağmen halkın yoğun ilgi gösterdiği Kızıltepe Newroz kutlamalarına eski parlamenter ve Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Türki Mardin Milletvekili Pero Dündar, Kızıltepe eski Belediye başkanı Cihan Sincar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il-ilçe teşkilatları katıldı.

 

Alanda kurulan platformda sahne alan Sanatçılar Kadir Çat, Erdoğan Emir ve Baran Bozyel’in söylediği şarkılara eşlik eden katılımcılar halaylar çekip sloganlar attı.

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı Newroz etkinliğinde topluluğa seslenen ve konuşmasını hem Kürtçe hem Türkçe yapan Ahmet Türk, Kürt halkının kazanımlarını yok etmeye yönelik baskılar sindirme politikasının olduğu dönemden geçtiklerini belirterek, “Bu zülüm politikalarına karşı halkımızın dimdik ayakta kalması gerekiyor. Bugün üzülerek ifade etmek istiyorum, yoldaşımız, eşbaşkanım, arkadaşım Aysel Tuğluk tedavisi mümkün olmayan bir hastalıkla mücadele etmesine rağmen zindanda tutuluyor. Kürt siyasetçileri bir araya gelmeli. 4 parçaya ayrılmış Kürdistan’daki yöneticilere sesleniyorum, düşmanlıktan vazgeçip birliğimizi kuralım.” İfadelerini kullandı.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’da yaptığı konuşmada Kürt halkına yönelik saldırıların Kürtleri özgürlükten alı koyamayacağını ifade etti.

Güvenlik güçlarinin yoğun tedbirler aldığı alana girişler üst aramı ile yapıldığı kutlamaların sona ermesinin ardından dağılan kitlenin bir kısmı sloganlar eşliğinde yürüyüş yapma girişimi üzerine polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek grubu dağıtırken gruptan polis’e taş atanların olduğu görüldü.