Kızıltepe’de Sokak hayvanlarını kısırlaştırma merkezi hizmete girdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Sokak hayvanlarını kısırlaştırma merkezi hizmete girdi

Kızıltepe Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma Merkezi hizmete girdi.

Mardin Kızıltepe ilçesinde Sokak hayvanlarının bilinçsiz bir şekilde doğurganlık oranının artmasıyla birlikte vatandaşların şikâyetçi olması üzerine Kızıltepe Belediyesi harekete geçerek doğurganlık oranını kontrol altına almak amacıyla kısa sürede Sokak Hayvanları Kısırlaştırma Merkezini hizmete sundu.

Veteriner hekim ve veteriner teknikerin yer aldığı Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma Merkezinde hayvanların sağlıklı bir şekilde üremeleri sağlanıp doğurganlıkları kontrol altına alınacağı ve işlemleri yapılan hayvanlar doğal ortamlarına bırakılıp, belli aralıklarla takipleri sağlanacağı belirtildi.

Kızıltepe Belediyesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Hijyen kurallarına uygun olarak faaliyete geçen ve Veteriner hekim ile veteriner teknikerin yer aldığı Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma Merkezinde 1 ameliyathane, 20 köpeğin sığabileceği padok alanı ve 70 köpek kulübesi bulunmakta. Ayrıca merkezimizden İlçemizin belli noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için mama desteği de sağlanıyor.” İfadelerine yer verildi.