Kızıltepe’de ‘Sokakta Satranç Var’ etkinliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de ‘Sokakta Satranç Var’ etkinliğinin 8.si Yapıldı

Kızıltepe’de TSF Mardin İl Temsilciliği tarafından Cumhuriyet meydanında Geleneksel hale gelen Hikmet Usta’da Sokakta Satranç Var etkinliği yapıldı.

Kızıltepe ilçesinde TSF Mardin İl Temsilciliği tarafından Cumhuriyet Meydanı ADEM kadın merkezi ile Hikmet Kebap salonu arasında bulunan sokakta düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ turnuvası kapsamında Geleneksel Hikmet Usta’da Sokakta Satranç Var etkinliğine her yaştan katılımcı katıldı. Özellikle küçük yaşta satranç sporcularının ilgi gösterdiği turnuva gece saatlerine kadar sürdü.

“Mardin’de 10.000 bin lisanslı satranç sporcusu var”

Yüz bine yakın lisanslı satranç sporcunun faaliyet gösterdiği Mardin’de bu branşın daha da yaygınlaştırılması hedefi ile düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ Kızıltepe turnuvasına Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın, İl temsilci yardımcısı Abdulkadir Abak, ilçe müftü vekili Kemal Kahraman, satranç sporcuları ile aileleri katıldı.

81 ile birlikte Mardin’in ilçelerinde vatandaşın dikkatini çekmek ve her kesimden her yaştan satranç severin hayatın her alanında satranç ile buluşturmayı hedeflediklerini belirten, Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın, son dönemde Milli takımların alt yapılarında Mardinli satranç sporcu sayısının çoğaldığına dikkat çekti.

“Türkiye’yi 7’den 77’ye sokaklarda, meydanlarda, sahillerde, parklarda satranç ile bir araya getirecek”

Yalçın, “Geleneksel hale getirmiş olduğumuz Hikmet Usta’da Sokakta Satranç Var etkinliğimizin bu sene 8.sini organize ettik gayet güzel ve katılımı bol bir organizasyon oldu. Öncelikle İkramları için Hikmet Ustayı, İl temsilci yardımcımız Abdulkadir Abak Bey ile Kızıltepe ilçe temsilcimiz Sayın Deniz İnan Hanımı kutluyor ve Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

Satranç kültürünü tüm yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin her il ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedefleyen ‘Sokakta Satranç Var’ projesi yine tüm ülkede büyük bir satranç coşkusu ile hayata geçecek. Türkiye’yi 7’den 77’ye sokaklarda, meydanlarda, sahillerde, parklarda satranç ile bir araya getirecek ve geniş kitlelerle buluşacak proje festival havasında gerçekleştirilecek.

TSF’nin önderliğinde ve tüm yurda yayılan il ve ilçe temsilciliklerinin organizasyonları ile gerçekleştirilecek projede, tüm vatandaşlar satranç oynayacaklar.”

“Satranç zeka ve sabır gerektiren bir spor dalı”

Satranç oynayanların daha zeki birer birey olduğunun da altını çizen İl temsilcisi Yalçın, Satranç sporu ile uğraşan çocukların genelde sayısal alanda başarı sağladıklarını ve çoğunın Tıp olmak üzere çeşitli mühendislik ve benzeri okulları kazandığını belirterek, Hiçbir sporcuyu 4-5 saat masa başında bekletemezsiniz ama satranç sporcusu bazen 5 saat masa başında kalıyor. Düşünün zor zapt edilen 7-8 yaşındaki bir çocuk 5 saat masa başında kalıyor düşünüyor rakibin hamlesine karşı yapacağı hamlenin karşı tarafça nasıl bir hamle ile karşılık vereceğini hesaplar hatta bazıları bir sonraki 5-6 hamlenin hesabını yapar mucize gibi bir şey bu. Onun için zeka ve sabır gerektiren bir spor dalı olan satrançta ailelerde çocuklarını büyük bir sabır ile bekleyip yalnız bırakmamakta.

Türkiye ile birlikte Mardin’de 8 yıldır ‘Sokakta Satranç Var’ projesi kapsamında turnuvalar düzenlemekteyiz. Türkiye de birçok şehir satrancın zaten sokakta oynanmakta bizde biraz daha az. Ama bizde bazı köylerde şehirden daha yaygın, bir köyümüzde her yaştan kadın ve erkeklerin satranç oynadığına ben şahit oldum.

Turnuva, Hikmet Kebap salonu sahibi Hikmet Ölçer’in katılımcılara yaptığı çeşitli ikramlar ve dereceye girenlere verilen ödüller ile sona erdi.