Kızıltepe’de ‘Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu’ etkinliği düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Trafikte yaya öncelliğine dikkat çekmek için etkinlik düzenlendi

29 Eylül tarihinde ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu’ etkinliği kapsamında Kızıltepe ilçesinde “daha güvenli trafik için YAYA GEÇİTLERİNDE” etkinliği düzenlendi.

Kızıltepe İlçesinde İçişleri Bakanlığınca trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla  #YayalaraÖncelik #HayataSaygıDuruşu programı kapsamında etkinlik düzenlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltılması hedefi doğrultusunda önceki yıllarda düzenlenen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyalarının ardından bu yıl da “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottosu doğrultusunda “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” sloganıyla etkinlik düzenledi. Trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı arttırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak ve bu bölgelerde yayalara ilk geçiş hakkının verilerek sürücüler üzerinde doğru davranış modelini geliştirilmek amacıyla “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” uygulaması gerçekleştirildi.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak; ellerde bayraklarla, coşkuyla daha dikkatli, daha güvenli trafik için Yaya geçitlerinde farkındalığı artırmak ve daha güvenli bir trafik için düzenlenen ve ilk ve Ortaokul öğrencilerinin de hazır bulunduğu etkinliğe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatif Cıdıroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Gedik, İlçe Jandarma Komutanı Deniz Çezik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen ile ilgili kurum amirleri ve yetkililer katıldı.

‘Elimizde Bayraklarla 29 Eylül’de yaya geçitlerinde buluşuyoruz’  sloganı ile eski hastane caddesinde düzenlenen etkinlikte ana güzergâhlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir tanesi kampanya etkinliği çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyandı. İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Cıdıroğlu etkinlikte ellerinde bayrak ve dövizler bulunan çocuklar ile birlikte yaya geçidinden karşıya geçerek yayaların geçiş önceliğine dikkat çekerek farkındalık oluşturmak amacıyla sürücülere broşür dağıttı. Kaymakam Cıdıroğlu, etkinliğe katılan çocuklarla yakından ilgilenerek onlara ve katılımcılara trafikte kurallara uymanın önemine dikkat çekti.

Kaymakam Cıdıroğlu amaçlarının yayaların güven içinde yolun karşısına geçmesi için sürücülerin dikkatini çekerek sürücülerin duyarlılığını artırmak ve trafik kazalarının en aza indirmek olduğunu belirterek, “Trafikte yayalarımızın öncelikli olması için 81 ilimizde gerçekleşen etkinliğe bizler de katılım sağladık. İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu uygulama yayalarımızın üstünlüğüne vurgu yapmakta. Kaza oranlarını ve can kaybımızı azaltmak adına önemli bir uygulamayı ülkece hayata geçirdik. Umarım bu uygulama trafikte yaya önceliğine dikkat çeker ve sürücü duyarlılığını arttırır” Açıklamasında bulundu.