Makarnalık buğdayda 500 liralık fiyat artışı hububatçıları sevindirdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Makarnalık buğdayda fiyat yükselişi hububatçıları sevindirdi

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, makarnalık buğdayın fiyatının yükseldiğini söyledi. Öter, “Bu sabah Gaziantep’te 500 Lira birden yükseldi. Bu fiyatlar iyi oldu çiftçilerimiz bir nebze de olsa nefes aldı” dedi.

Çiftçilere müjde olarak duyurduğu açıklamada Gaziantep’te birinci sınıf makarnalık buğdayın fiyatının 10 bin 100 TL’ye kadar işlem gördüğünü belirtti. Öter, “Aynı buğday bu sabah bizim ticaret merkezimizde 9 bin 590 Liraya işlem gördü. Ekmeklik buğdayda da 7 bin 880’a kadar işlem gördü. Bundan 15 gün öncesine kadar fiyatı 7 bin 500 liraya kadar düşmüştü. Ben çiftçilerimize bunun gerçek fiyatı olmadığını sezon başından beri diyordum. Çünkü buğday değerinin altına düşmüştü. TMO fiyat vermişti ve piyasada TMO’nun altında bir fiyata düşmüştü. Biz bunu geçmişteki tecrübelerimize dayanarak açıklama yapıyorduk. Çiftçilerimiz sabırsızlıkla ürününü piyasaya getiriyordu” açıklamasını yaptı.

Makarnacıların fırsat kullandığını ileri süren Öter, TMO’nun da çiftçiyi çok uyardığını söyledi. Başkan Öter, Makarna sektöründekilerin bu fiyatların daha da düşeceğini umduğunu söyle. Öter ancak Hazine ve Maliye Bankımız Mehmet Şimşek TMO’nun yerlerinin yetmediği ve finansmanının yetmediği yerde çiftçiyi korumak için devreye gireceklerini açıklamasından sonra buğday fiyatlarının yükselişe geçtiğini kaydetti. Öter makarnacılara seslenerek, “Buğday geçen seneki fiyatının yüzde 25 altına düşmüş ve bu kadar buğday ucuzlamışken halen düşmesini bekliyorsunuz. Ancak bakanımızın açıklaması sonrasında günde 100-200 lira fiyat yükseldi. Bu sabah Gaziantep’te 500 Lira birden yükseldi. Bu fiyatlar iyi oldu çiftçilerimiz bir nebze de olsa nefes aldı” diye konuştu.