Mardin Artuklu Üniversitesi ÜNİ-AFAD Projesini Başlatıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesi ÜNİ-AFAD Projesini Başlatıyor

Mardin Artuklu Üniversitesi, 81 ilde bulunan 200’ü aşkın üniversitede uygulanmak üzere önemli bir projeye imza atıyor.

ÜNİ-AFAD adı verilen projeyle ülkemizde meydana gelecek deprem ve olası bir afet halinde süratle harekete geçebilecek, hayati önem arz eden ilk 72 saat zarfında arama kurtarma çalışmaları yürütebilecek, ilk yardım, can kurtarma, psikososyal destek ve sığınakların yönetimi gibi konularda ilk müdahaleyi yapabilecek nitelikli ekipler kurulması öngörülüyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Altunhan koordinatörlüğünde hazırlanan ÜNİ-AFAD Projesinin hayata geçirilmesi ile bütün üniversitelerde arama kurtarma gönüllüsü öğrencilerden AFAD ve diğer profesyonel ekiplerle uyum içinde sahada görev yapacak gruplar oluşturulmuş olacak.

Rektör Özcoşar: Üniversitelerin Birikiminin ve Gücünün Arama Kurtarma Çalışmalarında da Kullanılmasını  İstiyoruz

ÜNİ-AFAD Projelerini Yükseköğretim Kurulu onayında/koordinasyonunda bütün illerde/üniversitelerde uygulanabilir şekilde hazırladıklarını ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaşanacak olası deprem senaryolarında üniversitelerde kurulacak ve eğitilecek genç ekiplerle ilk dakikada olaya müdahale edilebilecek şekilde projelerini çalıştıklarını anlattı.

Ülkemizin zaman zaman çeşitli doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını söyleyen Özcoşar, sadece ilgili devlet kurumlarının değil ülke olarak bu duruma hazırlık yapılması, tüm kurum ve kişilerin toplumsal bir duyarlılıkla bu süreçte sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

Üniversitelerin ülkenin brikimi ve gücü olduğunu sözlerine ekleyen Özcoşar, bu birikimi ve gücü arama kurtarma çalışmalarında da değerlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Enkazı Elleriyle Kazıyıp İki İnsanı Canlı Çıkaran Üniversiteli Mahmud ÜNİ-AFAD Projesinin İlham Kaynağı

Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından yıkılan binaya koşup elleriyle enkazı kazıyan ve iki vatandaşımızı canlı olarak çıkaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud el Osman’ın bu mücadelesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencisi Mahmud’a teşekkür edip bu gençlerimizin Allah sayısını arttırsın sözleri üzerine bu projeyi hazırlamaya karar verdiklerini söyleyen ÜNİ-AFAD Proje Koorinatörü Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Altunhan, bütün üniversite öğrencilerinin bu duyarlılıkta olduklarını ifade ederek Mahmud örneğinde olduğu gibi bir afet anında bütün illerde bulunma üniversitelerde oluşacak ÜNİ-AFAD kurtarma ekipleriyle olaya anında müdahale edilmesini sağlamak istediklerini belirtti.

Türkiye’de 200’ü aşkın üniversite olduğunu söyleyen Altunhan, her üniversitenin bu çalışmaya katılması ve bünyesinde ÜNİ-AFAD ekipleri oluşturması durumunda hem sayısal olarak büyük bir arama kurtarma kapasitesi kazandırılmış olacağını hem de ülkemizin hangi noktasında bir afet oluşursa oluşsun en yakın üniversite ÜNİ-AFAD ekipleri aracılığıyla anında müdahale edilebileceğini kaydetti.

Mardin’de Pilot Uygulaması yapılacak Proje YÖK’e Sunulacak

Mardin’de pilot çalışması yapılacak olan ÜNİ-AFAD projesi, Yükseköğretim Kuruluna sunulacak.

Yükseköğretim Kurulunun onayı ve işbirliği sonucunda çalışma bütün üniversitelerde uygulanma aşaması başlayacak.