Mardin Aşı Haritasında Turuncu Kategoride

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Aşı Haritasında Turuncu Kategoride

 

Mardin, ili Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan koronavirüs risk haritasında Kırmızı renkten turuncu renge dönüştü.

 

Sağlık Bakanlığı Covid-19 bulaşıcı virüsüne karşı ülke genelinde yapılan aşılamada Kırmızı kategoride bulunan Mardin son dönemde aşı yaptırmada yaşanan artışla beraber bugün yayınlana aşı rizs haritasında turuncu renk kategorisinde yer aldı. Yeni verilere göre Mardin yoğun aşılama çalışmalarının olumlu sonuç vermesinin ardından aşılamada yüzde 55.3 ile kırmızı renkten turuncu renge dönerken Kırmızı kategoride sadece Şanlıurfa’nın kaldığı görüldü.

 

Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yayınlanan yeni risk haritasıyla ilgili olarak Bakan Koca, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ile Mardin il sağlık müdürü Dr. Saffet Yavuz sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunarak vatandaşlara çağrıda bulunarak virüse karşı yürütülen savaşta aşı olmaya devam edilmesini belirtiler.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yayınladığı risk haritası ve mesajında aşılamada Türkiye’nin Dünya 7.si olduğunu belirterek şunları söyledi.

“Vaka sayıları azalmadıkça kayıplarımız azalmıyor. Bugün tedbir alıp harekete geçmezsek yarın daha ağır yükler taşıyabiliriz. Sevdiklerimiz için aşı olup tedbirlere uyalım.

Toplam doz sayısında dünyada 7. sıradayız. Nüfusu Türkiye ile aynı olan aşı üreticisi Almanya 6. sırada. İlk sıradaki ülke, 1 Milyar 400 Milyon nüfuslu, yine aşı üreticisi Çin. Birçok Avrupa ülkesi ise, bu ülke ile aynı hızı, aynı performansı gösteremedi. “HADİ AMA BEKLİYORUZ!” ifadelerine yer verdi.

 

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’da Mardin’in Risk haritasında Turuncu renkte yer aldığını duyurarak yaptığı paylaşımda, “Değerli Hemşehrilerim; Son açıklanan Covid-19 Risk Haritası’na göre kentimiz kırmızı çok yüksek riskli il kategorisinden, turuncu yüksek riskli il kategorisine geçmiş durumda. Sağlık çalışanlarımıza güvenip aşılanmaya devam edelim. Kadim Şehrin Kadim Halkına teşekkür ederim.” Açıklamasına yer verdi.

 

Mardin il sağlık müdürü Dr. Saffet Yavuz  ise Risk haritası ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli hemşehrilerim ilimizin rengi kırmızı değil artık, ama biz biliyoruz ki Mardin’e MAVİ yakışıyor, en kısa sürede bunu da hep beraber başaracağız, aşı olmaya devam edelim.” dedi.